FAQ Najczęściej zadawane pytania
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła?
Zwróć uwagę:
- na to czy kocioł jest kondensacyjny- dzięki temu obniżysz rachunki,
- na to, czy kocioł jest jednofunkcyjny (ogrzewa tylko wodę grzewczą, a ciepłą wodę wyłącznie z zewnętrznym zasobnikiem) czy dwufunkcyjny (sam zajmuje się ogrzewaniem domu i ciepłą wodą),
- na wymiary i sposób instalacji urzadzenia (stojące / wiszące),
- moc urządzenia podawaną w kW i zależną od powierzchni domu/mieszkania, ilości mieszkańców. Instalator Saunier Duval lub pracownik infolinii pomoże Ci dobrać właściwą moc.
Ile czasu trwa wymiana urządzenia na nowe?
Wymiana kotła na nowy trwa z reguły 1 dzień. W przypadku skomplikowanych instalacji może to zająć nawet do 3 dni. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Czym różni się piec od kotła?
Piec to urządzenie grzewcze, które oddaje ciepło bezpośrednio w miejscu jego powstawania. Przykładem jest piec kaflowy, który się nagrzewa, kumuluje ciepło i oddaje je bezpośrednio do pomieszczenia, w którym stoi.
Kocioł jest urządzeniem grzewczym, które oddaje ciepło niekoniecznie w miejscu jego powstawania. Kocioł gazowy wytwarza energię cieplną w kotłowni, garażu lub piwnicy, a ciepło jest emitowane przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe w pokojach, łazienkach i kuchni. Kotły często są potocznie nazywane piecami.
Ile kosztuje nowy kocioł?
W zależności od zastosowania, rodzaju instalacji i liczby domowników korzystających z c.w.u. cena kotła może się wahać od kilku do nawet kilkunastu tys. zł (w przypadku dużych, rozbudowanych i skomplikowanych instalacji). Jeśli planujesz wymianę starego urządzenia grzewczego, możesz skorzystać z dofinansowań takich jak Czyste Powietrze, dzięki którym znacząco zmniejszysz koszt zakupu kotła.
Skontaktuj się z fachowcem ze swojej okolicy, żeby zrobił wycenę dla Twojej instalacji, dopasowanej do Twoich potrzeb.
Jak uzyskać dofinansowanie na kocioł gazowy?
Jeśli chcesz skorzystać z programu Czyste Powietrze, wypełnij wniosek i złóż go w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w banku (jeśli wnioskujesz o kredyt). Możesz to zrobić osobiście, listownie lub online (przez Portal Beneficjenta lub gov.pl). Będziesz potrzebować zaświadczenia o dochodach wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Czy kocioł kondensacyjny się opłaca?
Chociaż kocioł kondensacyjny wykorzystuje nieodnawialne źródło (czyli gaz), osiąga bardzo wysoką sprawność, przekraczającą 100%. Wszystko dzięki pozyskiwaniu energii cieplnej również ze spalin. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie grzewcze minimalizuje straty energii w najwyższym stopniu. Ponadto w przypadku kotłów kondensacyjnych nie ma konieczności przeznaczania osobnego pomieszczenia na kotłownię czy budowy komina.
Chcę zamontować kocioł kondensacyjny na gaz w swoim domu. Czego potrzebuję?
Kocioł gazowy wymaga podłączenia działki do sieci gazowej. Jeśli w tym momencie go nie posiadasz, ale takie podłączenie jest planowane w niedalekiej przyszłości, nadal możesz zakupić kocioł kondensacyjny i zasilać go paliwem ciekłym (gazem magazynowanym w zbiorniku). Po wykonaniu przyłącza gazowego kocioł kondensacyjny zasilany paliwem ciekłym z łatwością dostosujesz do paliwa w stanie gazowym.
Kocioł kondensacyjny nie wymaga montażu w standardowej kotłowni – wystarczy do tego pomieszczenie gospodarcze, a nawet… kuchnia, łazienka lub przedpokój. Taki kocioł nie wymaga również budowy komina takiego, jak w przypadku kotłów tradycyjnych, co również zapewnia większe oszczędności. Wystarczy przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony ponad dach albo nawet przez ścianę (w przypadku kotłów o niskiej mocy).
Czy kotły gazowe są bezpieczne?
Poprawnie wykonane instalacje ogrzewania z wykorzystaniem kotłów gazowych są w pełni bezpieczne dla zdrowia i życia domowników. Ważne jest, żeby instalator odpowiednio podłączył gaz i wykonał przewody spalinowe zgodnie ze sztuką. ZOSTAW TO ZADANIE PROFESJONALISTOM Z ODPOWIEDNIĄ WIEDZĄ!
Czy kopciucha można zamienić na kocioł gazowy?
Oczywiście! Jeżeli tylko Twoja posesja ma połączenie z siecią gazową, to nie ma przeciwskazań do montażu ogrzewania gazowego. Zyskasz dzięki temu bezobsługowe ogrzewanie, ciepłą wodę, czyste powietrze i wolne miejsce w kotłowni.