Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak uniknąć przegrzewania budynku? Poznaj najlepsze rozwiązania, dzięki którym zadbasz o komfort cieplny

Odpowiednie ogrzewanie budynku w sezonie jesienno-zimowym to kluczowy element zapewnienia komfortu mieszkańcom. Niedogrzanie budynku to istotny problem. Jednak równie problematyczne może być przegrzewanie domu, które generuje nie tylko dyskomfort termiczny, lecz także dodatkowe koszty. Sprawdź, jakie są przyczyny przegrzewania budynków zimą oraz zobacz, jak im zapobiegać.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki związek ma przegrzewanie budynku z komfortem termicznym,
  • jakie mogą być przyczyny przegrzewania budynków,
  • jak uniknąć przegrzewania domu na etapie jego budowy,
  • jak uniknąć przegrzewania domu w trakcie jego eksploatacji.

Przegrzewanie budynku a komfort termiczny i samopoczucie domowników

Niewielu zdaje sobie sprawę, że zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach może znacząco wpływać na zdrowie, niekorzystnie oddziałując zarówno na samopoczucie, jak i nasz portfel. Na czym dokładnie polega negatywny wpływ zbyt wysokiej temperatury na samopoczucie? Aby to zrozumieć, warto wyjaśnić, czym jest komfort termiczny. Jest to stan, w którym człowiek odczuwa optymalną temperaturę otoczenia – nie jest mu ani nadmiernie zimno, ani nadmiernie ciepło. Świadczy to, że warunki panujące w danym pomieszczeniu pozwalają zachować organizm w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego. Warto mieć na względzie, że to nie tylko kwestia samej temperatury, ale także wilgotności powietrza, prędkości wiatru i innych czynników. Komfort termiczny sprzyja więc dobremu samopoczuciu.

Stan komfortu termicznego wpływa pozytywnie na Twoją wydajność i jakość życia. W zależności od pory roku i sposobu ubierania pojęcie komfortu cieplnego może być różnie rozumiane. Zimą, gdy jesteś ubrany cieplej, zakres komfortowej temperatury mieści się przeważnie między 20℃ a 23℃. Natomiast latem, kiedy ubierasz się lżej, optymalne temperatury oscylują w okolicach 24-27℃.

Gdy budynek jest przegrzany, panujące w nim warunki mogą wpływać na zdrowie mieszkańców. Osłabienie, problemy ze snem, trudności w koncentracji, duszności czy bóle głowy – to tylko niektóre objawy, które mogą Ci towarzyszyć, jeśli będziesz przegrzewał mieszkanie. Brak regularnego wietrzenia pomieszczeń i utrzymywanie wysokiej temperatury negatywnie wpływają na odporność. Nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz zaleca się wietrzenie pomieszczeń, szczególnie sypialni, co istotnie poprawia komfort i jakość snu.

Przeczytaj też: Jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe?

Przyczyny przegrzewania budynków – na co uważać?

Ustawienie zbyt wysokiej temperatury na systemie grzewczym prowadzi do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. Czasami przyczyną mogą być braki w izolacji termicznej dachu, ścian itp. oraz nieszczelności w oknach i drzwiach, co skutkuje utratą ciepła i koniecznością podnoszenia temperatury. Brak zastosowania termostatów z odpowiednimi funkcjami regulacyjnymi może uniemożliwić precyzyjną kontrolę temperatury. Należy również zwrócić uwagę, czy grzejniki nie są zasłonięte przez inne meble.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?

Jak uniknąć przegrzewania domu?

O to, jak uniknąć przegrzewania domu, możesz zadbać już na etapie budowy. Sprawdź, jakie kroki warto podjąć:

  • zadbaj o prawidłową izolację budynku – dobrej jakości materiały izolacyjne, np. izolacja termiczna poddasza, ścian i dachu, pomogą utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz budynku,
  • dobierz odpowiednie okna – właściwa stolarka okienna nie tylko zapewni dostęp do naturalnego światła dziennego, które jest bardzo istotne dla komfortu domowników, ale też wspomoże utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach,
  • pamiętaj o prawidłowej wentylacji – odpowiednia wentylacja pozwala uniknąć przegrzewania domu, natomiast systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła mogą pomóc utrzymać równowagę między świeżym powietrzem a utratą ciepła,
  • wyposaż dom w system smart home – inteligentne systemy zarządzania energią oraz umożliwiają dostosowanie temperatury w poszczególnych strefach domu za pomocą aplikacji mobilnej i regulatorów, dzięki czemu możesz dostosować warunki termiczne do indywidualnych preferencji domowników i zoptymalizować zużycie energii,
  • pamiętaj o odpowiednim nasłonecznieniu – projektowanie domu z uwzględnieniem właściwej orientacji względem słońca wspiera naturalne ogrzewanie budynku, a jednocześnie pomaga uniknąć nadmiernego nasłonecznienia, które latem może powodować przegrzewanie,
  • zadbaj o roślinność wokół domu – przemyślane zasadzenie zieleni lub umiejscowienie budynku wśród roślin zapewni naturalne zacienienie domu, szczególnie w częściach budynku, które są skierowane ku południu.

Przyjęte praktyki na etapie budowy pomogą stworzyć dom z optymalnym komfortem termicznym, minimalizując ryzyko przegrzewania.

Aplikacja MiGo

Jak nie dopuścić do przegrzewania domu w trakcie jego użytkowania?

Skuteczne zarządzanie mikroklimatem w budynku to również wietrzenie pomieszczeń lub właściwe wykorzystanie systemów wentylacji mechanicznej. W przypadku urządzeń grzewczych, np. pompy ciepła czy gazowych kotłów kondensacyjnych, istotne jest dostosowanie ich pracy do panujących warunków atmosferycznych. Zadbaj o ustawienie harmonogramu dnia, który pozwoli zoptymalizować zużycie energii, szczególnie w okresach, gdy nie ma potrzeby wykorzystywania pełnej mocy grzewczej. Za pomocą regulatorów możesz również dostosować temperaturę w poszczególnych strefach domu. Ustawienie stref na różne temperatury zgodnie z preferencjami domowników pozwoli na indywidualne dostosowanie komfortu termicznego. Obserwacja, w jakiej temperaturze czujemy się dobrze, stanowi kluczowy element tego procesu.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnych i zarazem ekonomicznych urządzeń, które dostosują się do rytmu dnia Twojej rodziny, zwróć uwagę na urządzenia Saunier Duval. Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe, np. IsoFast i Iso Twin Condens to gwarancja prostej instalacji, wygodnej obsługi i wydajnej pracy!

Przeczytaj też: Przewymiarowanie kotła gazowego – co to jest? Jak poprawnie dobrać moc kotła gazowego?