Powietrzna pompa ciepła – dlaczego jest tak popularna?
Kiedy mamy do dyspozycji dużą działkę (z dostępem do zbiornika wodnego), budujemy nowy dom i dysponujemy większymi środkami finansowymi, możemy rozpatrywać dowolny rodzaj pompy ciepła: powietrzną, gruntową czy wodną. W większości przypadków jednak działka ledwo wystarcza na postawienie domu i pozostawienie skromnej powierzchni dla relaksu – ogródka, placu zabaw itp. Podobnie gdy modernizujemy instalację w istniejącym domu i wymieniamy źródło ciepła np. kocioł stałopalny. Wtedy wygodnym rozwiązaniem staje się pompa ciepła powietrzna.
Z tekstu dowiesz się:
- na jakie rodzaje dzielą się pompy ciepła na powietrze,
- jakie są korzyści z zainstalowania w domu powietrznej pompy ciepła.
Jaka jest zasada działania pomy ciepła powietrze-woda? Wentylator w jednostce zewnętrznej powoduje przepływ powietrza przez wymiennik, za pośrednictwem którego ciepło jest odbierane przez parujący czynnik chłodniczy. To, co dzieje się dalej, zależy od typu pompy.
Rodzaje powietrznych pomp ciepła
W pompach ciepła powietrznych typu monoblok czynnik skrapla się w jednostce zewnętrznej i przekazuje ciepło do wody grzewczej lub glikolu, który jest tłoczony do modułu hydraulicznego w domu i dalej rozprowadzany w instalacji. Cały układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce znajdującej się na zewnątrz budynku. W tym przypadku musimy zabezpieczyć połączenie jednostki zewnętrznej z budynkiem przed zamarznięciem w czasie, kiedy pompa ciepła na powietrze zewnętrzne nie pracuje (można napełnić całą instalację glikolem, lub zastosować wewnątrz budynku wymiennik glikol-woda). Ponieważ cały czynnik chłodniczy znajduje się na zewnątrz, w pompach monoblokowych można bezpieczne stosować jako czynnik chłodniczy propan.
Drugi rodzaj powietrznej pompy ciepła, split, różni się od monoblokowej tym, że jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrznym modułem hydraulicznym przewodami zawierającymi czynnik chłodniczy. Tym samym jest ona niezagrożona zamarznięciem.
Dla domów postawionych na niewielkiej działce, gdzie jednostka zewnętrzna nawet niewielkich rozmiarów nie ma się gdzie podziać, również istnieje dogodne rozwiązanie – wewnętrzne powietrzne pompy ciepła. Całość takiej pompy – moduł hydrauliczny, wentylator z wymiennikiem pod wspólną obudową – instalowana jest w budynku, natomiast jedynym śladem na zewnątrz jest czerpnia i wyrzutnia powietrza na ścianie budynku. Urządzenie takie może mieć wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej i rekuperator, dzięki czemu stanowi kombajn zaspokajający kompleksowo potrzeby ogrzewania domu, wody oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Powietrzna pompa ciepła – korzyści dla użytkownika
Wybór powietrznej pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zajmuje ona mało miejsca. Cały system składa się z jednostki zewnętrznej, która zajmuje niewiele więcej miejsca niż klimatyzator, i jednostki wewnętrznej – modułu hydraulicznego wiszącego na ścianie lub stojącego modułu zawierającego również wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej.
Montaż systemu powietrznej pompy ciepła jest w miarę szybki i prosty: instalator montuje jednostkę zewnętrzną, wewnętrzną i łączy je linią chłodniczą lub glikolową. Całość wykonuje się w ciągu jednego dnia. Nie wymaga wykonania dolnego źródła w postaci odwiertu czy wykopu przez sporą część działki i ułożenia elastycznej rury z solanką, jak w przypadku gruntowej pompy ciepła, której montaż trwa kilka dni.
W modernizowanym domu prace instalacyjne również ograniczają się do usunięcia starej kotłowni oraz zamontowania modułu hydraulicznego, zasobnika c.w.u. i ewentualnie bufora. Reszta prac, czyli instalacja jednostki zewnętrznej i połączenie glikolowe lub chłodnicze, odbywa się już poza domem.
Koszt systemu z powietrzną pompą ciepła obejmuje tylko same urządzenia, bez nakładów koniecznych do wykonania dolnego źródła, które wraz z kilkuset litrami solanki często przewyższają cenę urządzenia.
Jak widzimy, powietrzna pompa ciepła stanowi korzystne cenowo i łatwe w instalacji rozwiązanie zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków. Prawdopodobnie z tych powodów ogrzewanie powietrzną pompą ciepła stało się najpopularniejszym sposobem wykorzystującym odnawialne źródła energii.