Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła do podłogówki – dlaczego to dobre połączenie?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Umożliwia swobodną aranżację wnętrz, pozwalając na oszczędzenie miejsca zajmowanego dotychczas przez grzejniki. W trakcie ogrzewania pomieszczeń pozwala uzyskać najbardziej optymalny z fizjologicznego punktu widzenia gradient temperatury, a także nie generuje uciążliwego przypiekania kurzu na gorących powierzchniach metalowych grzejników. Pompa ciepła do ogrzewania podłogowego gwarantuje kolejne korzyści, które warto wyszczególnić, ponieważ to wręcz idealnie pasujące do siebie zestawienie.

Pompa ciepła do ogrzewania podłogowego

Z tekstu dowiesz się:

  • czy pompa ciepła może pełnić funkcję chłodzącą,
  • czy na instalacji pompa ciepła-podłogówka można zaoszczędzić.

Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie energii odnawialnej zawartej w środowisku naturalnym, np. w powietrzu. Proces ten odbywa się jednak ze zmienną efektywnością. Współczynnik efektywności energetycznej COP zależy nie tylko od temperatury dolnego źródła (np. powietrza), ale także od temperatury górnego źródła, czyli czynnika grzewczego w instalacji ogrzewania centralnego. Optymalne jest dążenie do możliwie jak najniższych temperatur projektowych w instalacji grzewczej. Wzrost temperatury zasilania o 1 stopień oznacza bowiem spadek współczynnika efektywności pompy ciepła COP o około 2%. Im niższa jest wartość współczynnika COP, tym wyższe są rachunki użytkownika. Ogrzewanie podłogowe to instalacja niskotemperaturowa, z tego powodu jej zastosowanie z pompą ciepła zawsze będzie bardziej ekonomiczne niż zastosowanie instalacji grzejnikowej lub mieszanej, grzejnikowo-podłogowej. Instalacja płaszczyznowa pracująca na parametrach zasilania i powrotu 35/28 to zdecydowanie mniej niż grzejnikowa, projektowana współcześnie dla parametrów 55/45. W przypadku starszych instalacji grzejnikowych różnica ta może być jeszcze większa.

Pompa ciepła a chłodzenie podłogówką

Dobre pompy ciepła cechują się możliwością pracy rewersyjnej. Zastosowanie powietrznej pompy ciepła, np. GeniaAir Split lub GeniaAir Mono, daje użytkownikowi możliwość korzystania z funkcji chłodzenia aktywnego w sezonie letnim. Aby jednak można było skorzystać z tej możliwości, pompa ciepła, musi pracować z odpowiednią instalacją. Grzejniki nie są do tego celu odpowiednie – w takim przypadku nie ma opcji chłodzenia. W tym miejscu pojawia się kolejna przewaga instalacji ogrzewania podłogowego. Umożliwia ona bowiem swobodną realizację funkcji chłodzenia aktywnego. Co prawda nie w każdym zakresie temperatur zasilania, ale jednak najczęściej wystarczającym do tego, aby (przy odpowiedniej mocy urządzenia) zapewnić bardziej komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń w czasie trwania letnich upałów. Ze względu na ryzyko wykroplenia się pary wodnej na chłodnej powierzchni podłogi nie jest zalecane utrzymywanie niższych temperatur zasilania niż 18 stopni. Najbardziej optymalną sytuacją jest gdy temperatura punktu rosy jest na bieżąco wyliczana i kontrolowana przez zainstalowany w pomieszczeniu mieszkalnym regulator pompy ciepła. W przypadku korzystania z funkcji chłodzenia aktywnego należy również pamiętać o zaizolowaniu rozdzielaczy podłogowych oraz rurociągów w kotłowni za pomocą odpowiedniej przeciwkondensacyjnej izolacji chłodniczej. Dzięki instalacji pompy ciepła do podłogówki użytkownik otrzymuje kompletny system służący do regulacji temperatury pomieszczeń, niezależnie od pory roku.

Pompa ciepła do podłogówki: niższe nakłady inwestycyjne

Systemy grzewcze oparte w całości na ogrzewaniu podłogowym cechują się prostotą, która może się przełożyć na mniejszą liczbę wymaganych komponentów w kotłowni, a co za tym idzie, pozwoli zaoszczędzić pieniądze już na etapie realizacji inwestycji. Taka sytuacja dotyczy układów bezpośrednich zrealizowanych w ramach jednego obiegu grzewczego. Jest to często stosowany wariant w niedużych domach, szczególnie parterowych. Jeśli tylko będą zapewnione wymagany przepływ i odpowiedni zład wody, to możliwa będzie w takim przypadku rezygnacja z montażu dodatkowego bufora wody grzewczej, grup pompowych lub pompowo-mieszających i dodatkowych modułów automatyki sterującej.

W przypadku instalacji grzejnikowej lub mieszanej trudno jest o uniknięcie powyższych elementów. W instalacji grzejnikowej zastosowanie bufora i dodatkowej pompy obiegowej jest niezbędne. Instalacja mieszana, często wykonana w ramach dwóch niezależnych obiegów (np. podziału budynku na część parterową z ogrzewaniem podłogowym i piętro z grzejnikowym), to zaś konieczność instalacji oprócz bufora także grup pompowo-mieszających, wymagających bardziej zawansowanego układu sterowania. Do tego należy także doliczyć dodatkowe kształtki i akcesoria hydrauliczne służące do podłączenia dodatkowych elementów, a także większe koszty robocizny.

W domach już istniejących, wybudowanych w przeszłości, rezygnacja z grzejników nie zawsze jest możliwa i niekiedy wymagałaby gruntownego remontu całego budynku. Jeśli jednak planujesz budowę nowego domu bądź jesteś w trakcie realizacji takiej inwestycji, to jest to odpowiedni moment na wzięcie pod uwagę powyższych argumentów i zastosowanie najbardziej optymalnego połączenia, które stanowi pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym.

Przeczytaj też: Współczynnik COP pompy ciepła – co to jest i od czego zależy jego wartość?