Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez inwestorów zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich. Trudno się temu dziwić, skoro są to urządzenia tanie w eksploatacji i ekologiczne. Ze względu na szeroką i bardzo zróżnicowaną ofertę pomp dostępnych na rynku, a także na odmienne potrzeby każdego gospodarstwa wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do najłatwiejszych. W tym tekście podpowiadamy, jakie kwestie wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła do ogrzewania domu.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła,
- jakie są konsekwencje niewłaściwego doboru pompy ciepła,
- co wziąć pod uwagę przy dobieraniu odpowiedniej pompy ciepła.
Opłaty za ogrzewanie zwykle stanowią sporą część domowego budżetu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. To, jak wysokie będą rachunki, zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju zastosowanego systemu grzewczego. Jednym z najlepszych rozwiązań jest montaż pompy ciepła. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy sprzęt tego typu.
Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?
Z jakich powodów warto się zdecydować na ogrzewanie domu pompą ciepła? Jest ich co najmniej kilka. Przede wszystkim pompa w dopiero planowanej lub budowanej inwestycji może znacząco obniżyć koszty budowy. Decydując się na taki wybór, inwestor nie musi ponosić wydatków związanych z magazynowaniem opału, budową kominów czy samej kotłowni. Mówiąc o zaletach użytkowania pompy ciepła do ogrzewania domu, należy wspomnieć także o dużej wydajności tych urządzeń. Pompa ciepła może wyprodukować nawet 5 razy więcej energii niż potrzebuje do pracy. W ten sposób inwestycja może się zwrócić nawet po kilku latach.
Warto wspomnieć także o bezproblemowej obsłudze urządzeń tego typu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych pompa ciepła jest bowiem niemal bezobsługowa. Ponadto jest szybka oraz prosta w montażu i niemal bezawaryjna.
Dlaczego wybór właściwej pompy ciepła jest tak istotny?
Zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie mocy pompy ciepła może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje. W przypadku zastosowania pompy ciepła o zbyt małej mocy należy liczyć się z tym, że po prostu nie będzie ona mogła zaspokoić zapotrzebowania mieszkańców domu na ciepło oraz c.w.u. Innymi konsekwencjami montażu niewłaściwie dobranego sprzętu będą m.in. wyższe koszty eksploatacyjne czy intensywniejsza praca sprężarki w urządzeniu, co może skutkować potrzebą jej szybszej wymiany.
Dobranie pompy ciepła o mocy wyższej niż potrzebna również nie jest najlepszym pomysłem. Sam zakup pompy o zbyt dużej mocy jest związany z większym wydatkiem, a co za tym idzie – dłuższym czasem potrzebnym do tego, aby inwestycja się zwróciła. Taka pompa pracuje w krótszych, ale częstszych cyklach, co również prowadzi do szybkiego zużycia się sprężarki. Wymusza także większe zużycie energii elektrycznej czy konieczność zastosowania większego zasobnika c.w.u.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła?
Aby uniknąć wyboru pompy o zbyt małej lub zbyt dużej mocy, przed jej zakupem należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- średnioroczne temperatury panujące w regionie – nasz kraj jest podzielony na 5 stref, w których występują różne obliczeniowe zewnętrzne temperatury minimalne, a co za tym idzie, punkty biwalentne (określające temperaturę, przy której ma się załączać grzałka), do których musi być dostosowana pompa,
- powierzchnia ogrzewanego budynku – należy ją obliczyć, uwzględniając także pomieszczenia nieogrzewane lub ogrzewane do danej temperatury, czyli garaże piwnice, poddasza i pomieszczenia gospodarcze,
- zapotrzebowanie budynku na ciepło – to, ile potrzeba energii do ogrzania jednego metra kwadratowego, zależy od zastosowanej izolacji cieplnej oraz technologii jej wykonania; w przypadku już istniejących domów można je wyliczyć na podstawie rocznego zużycia paliwa będącego dotychczasowym źródłem ciepła,
- roczne zużycie c.w.u. – jeśli pompa będzie używana do podgrzewania wody, jej moc powinna być odpowiednio wyższa; wartość tę oblicza się na podstawie liczby osób mieszkających w budynku i założonego zużycia wody przypadającego na jedną osobę,
- rodzaj instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło – pompy pracują najlepiej po podłączeniu do systemu, który potrzebuje niskiej temperatury czynnika grzewczego – ok. 35ºC – oraz mają dużą powierzchnię (np. do ogrzewania podłogowego); nie oznacza to jednak, że nie można zastosować tradycyjnych grzejników, które wymagają czynnika grzewczego o wyższej temperaturze, ok. 60ºC – każdy z tych rodzajów instalacji wymaga odpowiedniego dobrania mocy pompy oraz rodzaju źródła dolnego (grunt, powietrze, wody gruntowe).
Do pomocy w wyborze właściwej pompy ciepła warto zaangażować eksperta. Oszacuje on moc pompy ciepła do ogrzewania domu i na tej podstawie dobierze odpowiedni sprzęt.
Wybór pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto powierzyć tę kwestię wykwalifikowanym specjalistom. Dotyczy to także późniejszej instalacji zakupionego sprzętu i jego serwisowania. Sprawdź więc ofertę marki Saunier Duval i umów się z ekspertem, który zamontuje wybrany sprzęt w profesjonalny sposób.
Przeczytaj też: Powietrzna pompa ciepła – dlaczego jest tak popularna?