Jak dobrać pompę ciepła do swojego domu?
Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego, takiego jak pompa ciepła ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego w budynku. Nie tylko zagwarantuje optymalną temperaturę wewnątrz, ale także wpłynie na efektywność energetyczną całego systemu grzewczego. Czy wiesz, że… zbyt mała moc urządzenia może prowadzić do niedogrzania pomieszczeń, co w konsekwencji obniży komfort osób przebywających w budynku? Z kolei przewymiarowana pompa ciepła może generować nadmierny pobór energii, co z kolei oznacza wyższe koszty eksploatacyjne. Jak dobrać pompę ciepła, aby idealnie dopasować ją do potrzeb budynku i jego mieszkańców? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze aspekty.
Z tekstu dowiesz się:
- jak dobrać pompę ciepła do budynku,
- jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu,
- jakie są rodzaje pomp ciepła,
- jak porównać modele pomp ciepła od różnych producentów.
Podpowiadamy, jak dobrać pompę do budynku
Niezależnie od tego, czy wybierasz pompę ciepła do małego budynku, czy dużego budynku komercyjnego, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- powierzchnia i obciążenie cieplne budynku,
- rodzaj i zastosowana izolacja termiczna,
- lokalizacja budynku i strefa klimatyczna,
- dostępność i rodzaj dolnego źródła ciepła,
- rodzaj pompy ciepła,
- liczba osób korzystająca z c.w.u., aby dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody,
- rodzaj systemu ogrzewania i temperatura zasilania np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki, system mieszany,
- preferowana temperatura wewnątrz budynku,
- możliwość integracji z innymi systemami w budynku – np. z fotowoltaiką czy systemem rekuperacji,
- dostępność wsparcia technicznego i serwisowego.
Powierzchnia budynku odgrywa kluczową rolę w doborze mocy pompy ciepła, jednak równie istotne są materiały konstrukcyjne i izolacyjne zastosowane przy jego budowie. Większa powierzchnia wymaga urządzenia o większej mocy, natomiast lepsza i dobrze wykonana izolacja termiczna zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą. W przypadku budynków modernizowanych, gdzie często brakuje dokumentacji technicznej lub szczegółowych informacji o wykorzystanych rozwiązaniach, można posłużyć się wskaźnikami przybliżonymi. Pomocne może być sprawdzenie, jakie współczynniki przenikania ciepła (U) obowiązywały w momencie powstawania budynku oraz jakie były ówczesne normy i wartości graniczne. Taka analiza pozwala lepiej ocenić zapotrzebowanie cieplne budynku i dobrać odpowiednią moc urządzenia.
Lokalizacja budynku jest równie istotna, ponieważ Polska jest podzielona na 5 stref klimatycznych, które określają podstawowe parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego, takie jak minimalne temperatury w okresie zimowym. W chłodniejszych strefach klimatycznych konieczne będzie urządzenie o wyższej mocy, aby zapewnić efektywne ogrzewanie. Jeśli nie wiesz, w której strefie klimatycznej znajduje się twój budynek, możesz łatwo odnaleźć przykładową mapkę w Internecie, co pomoże w precyzyjnym określeniu zapotrzebowania na ciepło.
Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
Do wstępnego oszacowania zapotrzebowania na ciepło, na podstawie powierzchni budynku, można skorzystać w dużym uproszczeniu ze standardu energetycznego budynku. W zależności od izolacji budynku, rodzaju drzwi i okien oraz zastosowanej wentylacji, można przyjąć orientacyjne wartości:
- Dla nowego budynku o wysokim standardzie izolacji (ściany 20 cm, dach 30 cm) z oknami trzyszybowymi oraz wentylacją z odzyskiem ciepła – możemy przyjąć 40 – 45 W/m²,
- Dla nowego budynku o bardzo dobrej izolacji (ściany 20 cm, dach 25 cm) z oknami trzyszybowymi oraz wentylacją grawitacyjną – 45 – 50 W/m²,
- Dla budynku modernizowanego o średnim standardzie izolacji (ściany 10 cm, dach 20 cm) z oknami dwuszybowymi i wentylacją grawitacyjną – 60 – 65 W/m²,
- W przypadku budynków bez izolacji lub słabo izolowanym montaż pompy ciepła nie jest zalecany. Wskazana jest termomodernizacja budynku dla ograniczenia kosztu instalacji, a także kosztów eksploatacji.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Spójrz na przykład:
- Budynek nowy z wysokim standardem izolacji z wentylacją mechaniczną.
- Powierzchnia budynku: 150 m².
- 150 m² x 40 W/m² = 6000 W = 6,0 kW – tyle może wynosić szacowane zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku.
Należy jednak pamiętać, że określone szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło nie może być podstawą do precyzyjnego doboru pompy ciepła. Stanowi ono jedynie pomoc na etapie wstępnej koncepcji instalacji.
Rodzaj pompy ciepła – jaka będzie odpowiednia dla Twojego budynku
Pompa powietrzna – jej montaż jest stosunkowo łatwy, gdyż nie wymaga wykonania odwiertów itp. tak jak w przypadku pompy gruntowej. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak zabudowa szeregowa czy gęsta zabudowa miejska, hałas generowany przez pompę może być problematyczny. Aktualnie każda pompa ciepła musi posiadać etykietę energetyczną informującą o poziomie hałasu generowanego w miejscu montażu.
Pompa gruntowa – może działać z kolektorem poziomym, wymagającym dużej powierzchni działki, ale oferującym wysoką efektywność i trwałość, lub z sondami pionowymi, które wykorzystują ciepło z głębi ziemi. Sondy pionowe zajmują mniej miejsca, ale są bardziej kosztowne i wymagają specjalistycznego sprzętu.
Modele pomp ciepła od różnych producentów – jak je porównać?
Porównując modele pomp ciepła różnych producentów, warto szczegółowo przeanalizować dane zawarte w ich kartach katalogowych. Kluczowe parametry, na które należy zwrócić uwagę, to zakres mocy grzewczej i zakres mocy chłodniczej, które określają wydajność urządzenia w różnych warunkach. Istotny jest także współczynnik efektywności COP (Coefficient of Performance), który informuje, ile ciepła pompa dostarcza w stosunku do zużytej energii elektrycznej.
Szczególną uwagę warto zwrócić na dane dotyczące poboru energii elektrycznej, mocy grzewczej i chłodniczej, a także COP w specyficznych warunkach, takich jak np. A-7/W35 lub A-7/W55. Oznaczenia te wskazują na wyniki pomiarów przeprowadzonych przy temperaturze powietrza zewnętrznego -7°C (A-7) oraz temperaturze wody w systemie grzewczym wynoszącej odpowiednio 35°C (W35) lub 55°C (W55). W przypadku domów wyposażonych w ogrzewanie podłogowe priorytetem są parametry dla W35, natomiast dla budynków z grzejnikami należy zwracać uwagę na wartości przy W55.
Analiza powyższych danych pozwala na wybór pompy ciepła, która najlepiej odpowiada specyfice budynku oraz systemu grzewczego, zapewniając maksymalną efektywność i komfort użytkowania.
Przykład dla pompy ciepła GeniaAir Split:
Wiesz już, jak dobrać pompę ciepła do Twojego domu. Skorzystaj z szerokiej oferty Saunier Duval i zadbaj o komfort cieplny wszystkich domowników.
Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?