Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wymiana ogrzewania bez nowej hydrauliki – jaki kocioł wybrać?

Modernizacja kotłowni to proces, którego najważniejszym elementem jest wymiana kotła, który zastąpi istniejące źródło ciepła. Zadanie to nie jest skomplikowane, a niekiedy nawet może zakończyć się sukcesem bez zmian w instalacji. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy modernizacji oraz czym powinien się charakteryzować kocioł przystosowany do instalacji, która do tej pory pracowała z innym urządzeniem grzewczym.

Wymień kocioł na nowoczesne urządzenie Niedźwiedź Condens

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego należy zwrócić uwagę na stan instalacji i zanieczyszczenia,
  • jaki kocioł wybrać do modernizacji,
  • jak powinna przebiegać modernizacja kotłowni.

Wymiana ogrzewania w starym domu, a także w nowocześniejszym budownictwie, wiąże się z modernizacją kotłowni. Podyktowana jest ona zmianami technologicznymi, które zostały wprowadzone wraz z nowymi generacjami np. kotłów kondensacyjnych. Czy jednak musi to oznaczać wymianę całej instalacji? Okazuje się, że niekoniecznie! Sprawdź, jak przeprowadzić taką modernizację.

Wymiana ogrzewania w starym domu – sprawdź stan instalacji i zanieczyszczenia

Problem z zanieczyszczeniem występuje w większości instalacji. Zanieczyszczenia odkładają się w grzejnikach, podłogówce oraz rurach przesyłowych. Jakość wody w instalacji, która pracowała już dłuższy czas, nie jest dostosowana do nowego kotła.

Pierwszym krokiem wymiany kotła gazowego po demontażu starego kotła powinno być więc spuszczenie wody oraz wypłukanie instalacji przy użyciu pompy o intensywnym przepływie z zastosowaniem profesjonalnych środków chemicznych. Proces ten zabezpieczy nowy wymiennik ciepła oraz pompy obiegowe w kotle przed dostaniem się zanieczyszczeń, a co za tym idzie, zniszczeniem ich. Dodatkowo bardzo wskazany jest montaż filtrów siatkowych oraz tych z wkładem magnetycznym. Bardzo ważne jest również napełnienie instalacji. Woda powinna spełniać wytyczne producenta kotłów. Warto także dodać środki uszlachetniające i zabezpieczające przed rozwojem bakterii, glonów oraz rdzy. Cały ten proces ma na celu nie tylko ochronę wymienianego kotła oraz pompy obiegowej, ale również poprawę sprawności urządzenia oraz intensywności przekazywania ciepła.

Wymiana kotła gazowego – na jakie urządzenie warto postawić?

Jeśli instalacja jest w dobrym stanie i przeszła proces czyszczenia, możemy przystąpić do montażu kotła. Większość kotłów dostępnych na rynku można podpiąć do modernizowanych instalacji, jednak niektóre sprawdzą się lepiej. Jednym z nich jest stojący kocioł gazowy Niedźwiedź Condens marki Saunier Duval.

Kocioł ten wyróżnia się kilkoma cechami, które wydłużają jego żywotność. Pierwszą z nich jest odporność na zanieczyszczania, która wynika ze znacznie większej niż w kotłach wiszących przestrzeni przepływu wody, która jest lepiej przystosowana do trudnych warunków, tzn. napływu zanieczyszczeń z instalacji. Cechuje się on również większą pojemnością wodną, tj. od 80 do 100 litrów. Wewnątrz tego zbiornika znajduje się wężownica ze stali szlachetnej, w której płyną spaliny. Wężownica podlega cyklicznemu kurczeniu się i rozszerzaniu, dzięki czemu chroni przed osadzaniem zanieczyszczeń na jej powierzchni.

Kocioł ten charakteryzuje się również łatwością montażu oraz wyjściem spalin na niskiej wysokości, o czym dalej. Dzięki dużej pojemności, nie tylko chronimy się przed zanieczyszczeniami, ale możemy zrezygnować ze sprzęgła hydraulicznego. Kocioł nie ma wbudowanej pompy obiegowej, więc poszczególne obiegi mogą być wpięte bezpośrednio do kotła, bez potrzeby rozbudowy o dodatkowe sprzęgło. Duża pojemność kotła Niedźwiedź pozwala uzyskać stabilne warunki pracy również w połączeniu z odbiornikami cechującymi się znaczną zmiennością zapotrzebowania, np. nagrzewnicami.

Zasilanie tego typu odbiorników w połączeniu z innym kotłem wiszącym wymaga montażu bufora. Tutaj nie jest on jednak konieczny. Wszystkie te elementy wpływają na wyjątkową niezawodność oraz długą żywotność nawet w trudnych warunkach pracy. Kocioł ten może pracować z najpopularniejszymi rodzajami gazu, takimi jak G20, G27 i G31 (propan).

Wymiana ogrzewania – modernizujemy kotłownię

Podczas wymiany ogrzewania instalacja hydrauliczna bardzo często pozostaje bez zmian, jednak w pomieszczeniu kotłowni konieczne są drobne modernizacje. Pierwszą z nich może być wymiana systemu powietrzno-spalinowego. Musimy zadbać o doprowadzenia powietrza do spalania oraz o odprowadzenie spalin.

Najczęściej stosuje się wkład kominowy o średnicy 60 lub 80 mm do istniejącego przewodu spalinowego. W związku z tym musimy sprawdzić jego stan oraz drożność i ewentualnie go oczyścić. Przestrzeń pomiędzy nowym przewodem a istniejącym kominem posłuży do doprowadzenia powietrza do spalania. W celu rozdzielenia powietrza pobieranego do spalania od usuwanych spalin stosuje się nasadę na szacht. W pomieszczeniu kotłowni montujemy tylko dwupłaszczyznowy przewód o średnicy 80/125 lub 60/100 mm. Stosując kocioł Niedźwiedź, możemy w łatwy sposób wykorzystać istniejące wejście do szachtu dzięki króćcowi powietrzno-spalinowemu na wysokości 120 cm. Problem ten może być zauważalny z kotłami wiszącymi, w których wyjście do komina bywa wyżej niż nasze wejście do szachtu.

Wymieniając stare urządzenie może pojawić się jeszcze jedna zmiana. Stare kotły stałopalne lub kotły gazowe z otwartą komorą spalania nie kondensowały i nie miały odprowadzania skroplin. Wybierając nowoczesne urządzenie grzewcze, musimy podłączyć je również do kanalizacji. W przypadku braku takiej możliwości, wykorzystuje się pompę, która odprowadza kondensat do najbliższej odnogi kanalizacyjnej. Dzięki procesowi kondensacji sprawność kotła zwiększa się i prowadzi to do oszczędności. Kolejnym sposobem na oszczędność będzie wymiana pompy obiegowej. Stare pompy obiegowe generowały bowiem duże zużycie prądu. W ostatnich latach technologia pomp obiegowych zmieniła się i pompy obecne na rynku mogą zużywać nawet o 80% mniej prądu.

Wiesz już, na co należy zwrócić uwagę w procesie wymiany kotła. Jeśli natomiast zastanawiasz się czy Niedźwiedź będzie dobrym wyborem również w Twoim domu, skontaktuj się z instalatorami marki Saunier Duval lub infolinią techniczną, gdzie uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania techniczne.

Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?