Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie c.w.u. gazem – koszty, korzyści i polecane urządzenia

Ogrzewanie wody gazem ziemnym to jeden z najbardziej popularnych sposobów na zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Dotyczy to zarówno budownictwa indywidualnego jak i wielorodzinnego. Nic w tym dziwnego, w końcu ta metoda ma wiele korzyści. Jakie są koszty ogrzewania wody gazem? Sprawdzamy.

Kocioł Isofast Condens Saunier Duval

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki jest koszt ogrzania wody gazem,
  • dlaczego ogrzewanie gazem c.w.u. jest komfortowe,
  • co wpływa na ekologiczność ogrzewania gazowego,
  • jakie urządzenie gazowe wybrać.

Według danych GUS w latach 2014-2019 liczba czynnych przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych wzrosła z 2 497 116 do 2 842 142. Rosnące zainteresowanie gazem wynika z kilku czynników, które warto przybliżyć.

Koszt podgrzania wody gazem

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku gazu ziemnego widoczna była malejąca tendencja cenowa. Choć nadal w przeliczeniu na cenę 1 kWh jest to rozwiązanie droższe niż węgiel, to już cena kubika gazu jest niższa niż koszt energii elektrycznej (średnio o około 0,55 zł) i energii pochodzącej ze spalania oleju opałowego.

Aktualnie użytkownik taryfy W-3 (właściwej dla odbiorców wykorzystujących gaz do podgrzania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku) musi zapłacić około 0,12 zł za 1 kWh zużytej energii. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku energii elektrycznej całkowita kwota do zapłaty nie uwzględnia wyłącznie kWh pozyskanej energii, lecz także opłaty stałe – abonament, opłatę dystrybucyjną stałą i zmienną.

Dzienne zapotrzebowanie energii na potrzeby przygotowania c.w.u. w kWh można obliczyć z wykorzystaniem poniższego wzoru:

Komfort i elastyczność ogrzewania gazowego c.w.u.

Niewątpliwą zaletą ogrzewania wody gazem jest bezobsługowość takiego rozwiązania. Gaz jest źródłem energii, które od strony technicznej cechuje się automatyzacją procesu - dostarczania i dozowania. Odznacza się także możliwością natychmiastowego przerwania procesu spalania. Dzięki temu użytkownik nie musi zajmować się ręcznym załadunkiem paliwa, a także usuwaniem popiołu. Są to czynności, które stanowią istotny problem podczas eksploatacji urządzeń stałopalnych, szczególnie dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Wiszące urządzenia gazowe, takie jak kotły dwufunkcyjne i podgrzewacze, posiadają kompaktowe wymiary, przez co wymagają bardzo mało miejsca montażowego. Większość wymaganego osprzętu jest już zainstalowana w ich wnętrzu. Zgodnie z aktualnym prawem kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi. W związku z tym nie muszą znajdować się tylko w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu kotłowni, ale także w kuchni lub w łazience. Pomieszczenie, w którym zainstalowane jest urządzenie gazowe, zawsze pozostaje czyste i schludne, czego nie można powiedzieć o kotłowni stałopalnej.

Ogrzewanie wody gazem w trosce o zdrowie

Zła jakość powietrza to problem, który doczekał się licznych opracowań wskazujących na konieczność zmiany aktualnego stanu rzeczy w Polsce – kraju, który pod względem zanieczyszczeń powietrza znajduje się w niechlubnej czołówce w UE. Smog jest współwinowajcą wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, a w ujęciu statystycznym – przyczyną dodatkowych, możliwych do uniknięcia zgonów.

Ogrzewanie wody gazem zamiast węgla pozwala na całkowite pozbycie się emisji pyłów i sadzy, czyli głównych składników smogu.

Podgrzewanie wody gazem – jakie urządzenie wybrać?

Gaz spalany jest najczęściej z wykorzystaniem dwóch gam produktów. Są to przepływowe podgrzewacze gazowe oraz kotły, które dzielą się na wersję jednofunkcyjną oraz dwufunkcyjną.

  • Podgrzewacze gazowe

Przepływowe podgrzewacze gazowe to konstrukcje zaprojektowane specjalnie do realizacji podgrzewu wody użytkowej – jest to ich jedyna funkcja. Ze względu na ich przepływowy charakter wydajność produkcji c.w.u. zależy ściśle od mocy grzewczej podgrzewaczy. Posiadają najczęściej moc około 19 kW – ta wartość umożliwia uzyskanie wydatku ciepłej wody użytkowej na poziomie 11 l/min, przy ΔT na poziomie 25 K. Taka ilość jest wystarczająca do tego, aby zasilić jeden odbiornik kąpielowy (typowy natrysk lub wannę) lub dwa mniejsze punkty poboru.

Podgrzewacze gazowe są zatem przeznaczone głównie do lokali w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w jedną łazienkę, gdzie występują niewielkie odległości między podgrzewaczem a lokalizacją punktów czerpalnych. To również bardzo dobre rozwiązanie w zgazyfikowanych domkach letniskowych, gdzie nie jest wymagana instalacja centralnego ogrzewania. Pozwala na minimalizację kosztów inwestycyjnych oraz zużycia energii poprzez brak zbędnego magazynowania wody w warunkach częstych nieobecności użytkowników. Umożliwia również łatwe i szybkie zabezpieczenie instalacji w budynku na czas zimowej nieobecności, bez konieczności spuszczania wielu litrów wody z podgrzewacza pojemnościowego.

Współczesne podgrzewacze gazowe z powodów prawnych już od kilku lat są dostępne na rynku wyłącznie w wersji z palnikiem atmosferycznym. Inna sytuacja ma miejsce w segmencie kotłów. Z powodu dominacji technologii kondensacyjnej występują one na rynku przede wszystkim w wariancie z zamkniętą komorą spalania.

  • Kotły kondensacyjne

Wśród kotłów kondensacyjnych można wyróżnić konstrukcje przepływowe (kotły dwufunkcyjne) oraz takie, które współpracują z zewnętrznym podgrzewaczem pojemnościowym (kotły jednofunkcyjne). Wariant dwufunkcyjny posiada podobne zalety co przepływowy podgrzewacz wody i znajduje zastosowanie w analogicznych instalacjach. Warto jednak podkreślić, że kotły zwykle odznaczają się większą mocą, a przez to większym wydatkiem c.w.u. i to przy większej ΔT.

Kocioł jednofunkcyjny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na wodę przekracza możliwości kotła dwufunkcyjnego. Przeznaczony jest do większych obiektów wyposażonych w więcej niż jeden punkt kąpielowy, tzn. do domów jednorodzinnych i apartamentów. Współpracujący z nim zasobnik umożliwia wykorzystanie instalacji cyrkulacji c.w.u. Skutkuje to zwiększeniem komfortu dzięki natychmiastowemu dostępowi do ciepłej wody tuż po otwarciu punktu czerpalnego, bez konieczności oczekiwania.

W ofercie produktowej marki Saunier Duval można znaleźć także wiszące dwufunkcyjne kotły kondensacyjne z wbudowanym zasobnikiem ze stali nierdzewnej, ładowanym za pomocą technologii warstwowej. Są to kotły z serii Isofast oraz Isotwin Condens. W zależności od zastosowanego modelu zbiornik posiada pojemność 21 lub 42 l. Choć może się to wydawać niedużo, to jednak przez wzgląd na zastosowaną technologię rozwiązanie to zapewnia wysoki komfort korzystania z c.w.u., a przy tym wymaga podobnej ilości miejsca montażowego co zwykły kocioł dwufunkcyjny. Dzięki temu kotły Isofast i Isotwin Condens mogą w wielu przypadkach okazać się wygodnym, kompromisowym rozwiązaniem, łączącym w sobie zalety kotła jedno- oraz dwufunkcyjnego.