Jak podłączyć kocioł gazowy? Wybierz rzetelnego instalatora
Montaż kotła gazowego staje się niekiedy powodem wielu wątpliwości i obaw. Pojawiają się przede wszystkim w przypadku modernizacji już istniejących budynków, w których wcześniej znajdowało się zupełnie inne źródło ciepła, np. kocioł węglowy. Kotły gazowe to urządzenia, które z powodzeniem można zaadaptować do najróżniejszych warunków. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to zarówno odpowiedniego doboru kotła, jak i pracy rzetelnej firmy instalacyjnej, która zna urządzenia danego producenta.
Z tekstu dowiesz się:
- co jest najważniejszym etapem montażu kotła,
- jak przygotować się do montażu,
- o czym należy pamiętać podczas montażu,
- kogo można uznać za rzetelnego instalatora.
Aby wybrać kondensacyjny kocioł gazowy, który będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb, a także najbardziej wydajny w kontekście Twojej instalacji grzewczej, musisz poznać kilka istotnych informacji. W tym artykule przedstawiamy niuanse związane z montażem kotła gazowego i wyjaśniamy, dlaczego wybór odpowiedniego instalatora jest tak ważny dla prawidłowego podłączenie kotła gazowego do instalacji C.O.
Najważniejszy etap montażu kotła gazowego – oględziny budynku
Niezbędnym i pierwszym etapem podłączenia kotła gazowego jest przygotowanie do instalacji. Etap ten powinien poprzedzać nie tylko montaż urządzenia, ale także jego zakup. Co powinien uwzględniać? Przeczytaj:
- dokładne oględziny budynku, a szczególnie pomieszczenia, w którym planowana jest lokalizacja kotła,
- wyposażenie kotłowni w sprawną wentylację wywiewną, a w przypadku zastosowania kotła z otwartą komorą spalania – także w otwór nawiewny, doprowadzający odpowiednią ilość powietrza do procesu spalania,
- zapewnienie odpowiedniej kubatury i wysokości pomieszczenia, przy czym szczegółowe wymogi zależne są od rodzaju instalowanego kotła oraz wieku budynku; zgodnie z aktualnym prawem, dla nowego budynku wyposażonego w kocioł z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia powinna wynosić nie mniej niż 6,5 m3, a jego wysokość powinna wynosić nie mniej niż 220 cm.
W sytuacji, gdy w kotłowni ma się znaleźć kocioł pracujący z gazem płynnym, ze względów bezpieczeństwa liczba koniecznych do spełnienia warunków jest większa niż w przypadku gazu ziemnego.
Montaż kotła gazowego – jak się do niego technicznie przygotować?
Na etapie przygotowań do montażu kotła gazowego ważnym punktem jest wybór odpowiedniego systemu powietrzno-spalinowego. Warto zaznaczyć, że w przypadku kotłów kondensacyjnych nie ma jednego i uniwersalnego komina, z którym może współpracować każdy kocioł. Z tego powodu omawianie tej tematyki powinno uwzględniać konkretny model urządzenia.
Kotły certyfikowane są do pracy w określonych konfiguracjach powietrzno-spalinowych, które wskazane są dokumentacji technicznej urządzenia. Bazując na tej dokumentacji należy sprawdzić, czy w danym budynku możliwe jest zastosowanie określonego układu. Przykładowo jeden z najczęściej stosowanych układów, tzw. system doszachtowy C93 polega na „uzbrojeniu” istniejącego szachtu kominowego w pojedynczy wkład spalinowy. Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie takiego układu. Jeżeli szacht nie jest kominem w myśl przepisów prawa (np. ma przewód wentylacyjny z keramzytobetonu) lub też jest pokryty sadzą spowodowaną wcześniejszą pracą kotła stałopalnego, wtedy instalator powinien zastosować separację w postaci układu koncentrycznego – tzw. „rura w rurze” na całej długości systemu, od kotła aż ponad dach.
Innym ważnym, choć często pomijanym, aspektem jest weryfikacja rodzaju doprowadzonego do budynku gazu. O ile dość powszechna jest świadomość dotycząca podziału gazu na gaz płynny i ziemny, to już gorzej jest ze świadomością dotyczącą podziału samego gazu ziemnego. W polskiej sieci można wyróżnić trzy rodzaje gazu ziemnego – gaz ziemny wysokometanowy – typ E, oraz gazy zazotowane typu Lw i Ls. Nie wszystkie kotły gazowe są przystosowane do pracy ze wszystkimi grupami gazu ziemnego. Weryfikacja stanu rzeczy pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji polegających na zakupie kotła „w ciemno” a następnie niemożności zwrotu urządzenia, które nie może pracować z gazem doprowadzanym do budynku.
Jak podłączyć piec gazowy dwufunkcyjny? O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim, każda instalacja jest inna – im bardziej skomplikowana, tym więcej punktów, na które należy zwrócić uwagę. Są jednak pewne elementy wspólne istotne dla każdej kotłowni, w której ma być podłączony piec gazowy.
Większość instalatorów pamięta o tym, że w przypadku kotłów kondensacyjnych należy zapewnić zasyfonowany odpływ kondensatu do systemu kanalizacji. Część z nich zapomina jednak, że to samo powinno dotyczyć także wszelkich zaworów bezpieczeństwa. Jeśli taki odpływ nie zostanie wykonany, to w przypadku zadziałania zaworu może dojść do zalania pomieszczenia, w tym wrażliwych elementów kotłowni.
Wymiana kotła w modernizowanym budynku związana jest ze spuszczeniem wody z istniejącej instalacji. Ocena stanu tej wody powinna wpłynąć na decyzję dotyczącą ewentualnego płukania rurociągów i zastosowania dopuszczonych wraz z kotłem (a wskazanych w instrukcji instalacji) inhibitorów korozji. Niezbędne jest także sprawdzenie parametrów wody stosowanej do napełniania układu – stopnia pH oraz twardości. Wszystkie wartości powinny się mieścić w zakresie przewidzianym w instrukcji instalacji kotła.
Jaki powinien być rzetelny instalator odpowiedzialny za montaż kotła gazowego?
To oczywiste, że montażu kotła gazowego powinien się podjąć wykwalifikowany instalator z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Trudno jest jednak w praktyce zweryfikować kompetencje firmy wykonawczej, zanim ta podejmie się zlecenia. Można jednak zwrócić uwagę na pewne istotne niuanse.
Na rynku kotłów gazowych, podobnie jak na rynku motoryzacyjnym, mocną rolę odgrywa specjalizacja. W dobie wielu marek i rozwiązań technicznych trudno być instalatorem uniwersalnym. Dość często inwestorzy mogą spotkać instalatorów oferujących swoje usługi hydrauliczne, natomiast odcinających się od montażu elementów automatyki kotła, szczególnie gdy mowa o bardziej zaawansowanych układach opartych np. na 2 lub 3 niezależnych obiegach grzewczych. Takie osoby ograniczają swoje usługi wyłącznie do podłączenia przewodów rurowych, a całą tematykę związaną z właściwym sterowaniem i konfiguracją próbują przerzucić na podmioty zewnętrzne, a w konsekwencji na swoich klientów.
Nie jest to rzecz jasna sytuacja korzystna dla inwestora – naraża go na dodatkowe koszty oraz ryzyko przerzucania odpowiedzialności w przypadku nieprawidłowego działania instalacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje kompleksowy montaż urządzenia, ze wszystkimi niezbędnymi elementami koniecznymi do jego właściwej pracy. Taka firma powinna posiadać autoryzację producenta kotła, która oznacza, że jej przedstawiciele odbyli stosowne szkolenia produktowe, na których omawiane są uwarunkowania techniczne konkretnych modeli urządzeń. Profesjonalny instalator powinien dysponować nie tylko narzędziami montażowymi, ale także narzędziami umożliwiającymi uruchomienie kotła gazowego, weryfikację jego parametrów pracy i kontrolę bezpieczeństwa. Mowa w tym miejscu o analizatorze spalin, detektorze gazu czy manometrze przystosowanym do pracy z instalacją gazową.
Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie niezbędne, wymienione w tym artykule, czynniki, z pewnością wybierzesz idealny kocioł gazowy do Twojej inwestycji. Bez problemu przygotujesz także budynek pod montaż kotła gazowego. Wiesz również, czego należy wymagać od profesjonalnego instalatora. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wybrać najlepsze urządzenie i cieszyć się jego bezawaryjną pracą.
Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?