Czym jest odpowietrzanie pieca gazowego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy odpowietrzaniu kotła
Aby urządzenia grzewcze mogły sprawnie funkcjonować, należy zadbać o prawidłowe ciśnienie oraz odpowietrzenie instalacji. Brak powietrza w instalacji skutkuje nie tylko poprawną, cichą pracą, ale również zabezpiecza przed korozją i osłabieniem systemu. Skąd w ogóle bierze się powietrze w instalacji z kotłem gazowym i jak ją odpowietrzyć? Wyjaśniamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są przyczyny zapowietrzenia instalacji z kotłem gazowym,
- jak odpowietrzyć piec gazowy (kocioł) przy pierwszym uruchomieniu,
- jak odpowietrzyć instalację z działającym kotłem gazowym.
Na wstępie warto wyjaśnić kwestię nazewnictwa. Choć w powszechnym użytku funkcjonuje pojęcie pieca gazowego, jedyną poprawną formą jest kocioł gazowy. Mamy jednak świadomość, że wielu właścicieli domów używa tych pojęć zamiennie, dlatego w naszym tekście mogą pojawiać się również określenia piec gazowy.
Skąd się bierze powietrze w instalacji?
W nowym systemie powietrze znajduje się w każdym przewodzie, a następnie, podczas napełniania instalacji, jest wypychane przez wodę lub inny czynnik grzewczy. Szybkość uzupełnienia instalacji ma wpływ na to, jak dużo powietrza zostanie usunięte podczas napełniania. Zaleca się, aby robić to powoli, tak by odpowietrzniki mogły zadziałać.
Powietrze do instalacji jest także dostarczane w momencie dopełniania wody, np. po wycieku lub spadku ciśnienia wody w kotle gazowym z innego powodu. W takiej sytuacji, choć dopuszczanie wody do układu nie jest pożądaną praktyką, może okazać się konieczne.
Problem powietrza w instalacjach występuje również z powodu konstrukcji materiałów oraz ich mnogości w jednym układzie. Powietrze może przenikać przez rury i trafiać do instalacji. Może się też wytrącać podczas reakcji zachodzących w układzie. Aby do tego nie dopuścić, w trakcie montażu instalacji używa się środków ochrony w płynnej postaci oraz materiałów, które posiadają specjalną wkładkę antydyfuzyjną chroniącą kotły przed zapowietrzeniem i mogą także zwiększać żywotność kotła.
Kiedy jeszcze powietrze ma szanse dostać się do instalacji? Na przykład, gdy został wykonany niepoprawny montaż naczynia przeponowego. W takiej sytuacji może pojawić się zjawisko kawitacji, które generuje dodatkowe powietrze.
Odpowietrzanie pieca gazowego przy pierwszym uruchomieniu kotła
Większość powietrza jest usuwana podczas napełniania i pierwszego uruchomienia urządzenia grzewczego. Dlatego bardzo ważne, aby to zadanie zlecić przeszkolonemu instalatorowi. Obecnie kotły mają wbudowany odpowietrznik automatyczny. Warto jednak pamiętać, że odpowietrznik współpracuje przede wszystkim z kotłem. W związku z tym, że wraz z czynnikiem grzewczym powietrze jest transportowane na całą instalację, dodatkowe odpowietrzniki muszą być montowane w kilku miejscach. Gdzie dokładnie? Powietrze jest lżejsze od wody, przez co unosi się do góry, dlatego odpowietrzniki muszą należy założyć w najwyższych miejscach instalacji.
Oprócz odpowietrzników instalator montuje również separatory powietrza. Zakładane są one w kotłowni, blisko urządzenia grzewczego, zgodnie z zaleceniami producenta. Separator nie wymaga montażu w najwyższym punkcie instalacji, ponieważ wyłapuje cząsteczki powietrza, które przez niego przepływają.
Niekiedy podczas pierwszego uruchomienia instalatorzy pozbywają się powietrza poprzez rozszczelnienie rurociągu. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie jest zalecany, zwłaszcza do samodzielnej realizacji przez właściciela domu. Usunięcie całości powietrza podczas pierwszego uruchomienia jest praktycznie niemożliwe, dlatego instalatorzy zostawiają otwarte odpowietrzniki.
Odpowietrzanie kotła gazowego w pracującej instalacji
Zarówno podczas pierwszego uruchomienia, jak i w późniejszym czasie do odpowietrzania pieca gazowego będzie potrzebna praca pompy obiegowej. Nowoczesne pompy elektroniczne mają tryb odpowietrzania. Polega on na odpowiednim załączeniu i wyłączeniu pompy, czyli generowaniu przepływu w taki sposób, by wypchnąć powietrze. Informacje o tym, jak włączyć ten tryb, znajduje się w instrukcji obsługi kotła gazowego.
W kotłach Saunier Duval znajdują się dwa programy do odpowietrzania, które można uruchomić, gdy odpowietrzniki są otwarte. To:
- P.06 – odpowietrzanie obiegu grzewczego,
- P.08 – odpowietrzanie obiegu ciepłej wody.
Programy te trwają od 4 do 15 minut, a po ich aktywacji pompa obiegowa pracuje i zatrzymuje się w regularnych odstępach.
W starszych urządzeniach z powodu zbyt dużej ilości powietrza nie uruchamia się pompa obiegowa. W takim przypadku należy lekko odkręcić śrubę znajdującą się w centralnej części urządzenia. Podczas tej operacji trzeba być jednak przygotowanym, że z pompy może wydostać się niewielka ilość wody.
Aby proces odpowietrzania zakończył się sukcesem, należy zwrócić uwagę jeszcze na dwie kwestie:
- Otwarcie odpowietrznika
W górnej części znajduje się kapturek ochronny, który może blokować wydostawanie się powietrza. Na rynku można znaleźć odpowietrzniki, w których kapturek powinien być odkręcony i w których producent wymaga dokręcenia go. W nowoczesnych odpowietrznikach system jest automatyczny, jednak w odpowietrznikach starszego typu należało go lekko wcisnąć do momentu pojawienia się wody.
- Otwarcie zaworu
Często instalatorzy montują przed odpowietrznikiem zawór, który umożliwia zamknięcie dopływu wody do niego, np. w przypadku wymiany urządzenia bez konieczności spuszczania wody z instalacji. Podczas odpowietrzania musimy mieć pewność, że zawór jest otwarty i umożliwia przedostanie się powietrza do odpowietrznika.
W kotłach Saunier Duval, również pompy obiegowa mają swoje odpowietrzniki zamontowane przy korpusie pompy, który należy odkręcić i zostawić otwarty.
Czy odpowietrzanie kaloryferów do pieca gazowego to dobre rozwiązanie? Tak – to kolejny sposób, dzięki któremu pozbędziesz się zbędnego powietrza. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji musisz odpowietrzyć oddzielnie każdy grzejnik. Jeśli wymiennik ciepła nie ma wbudowanego odpowietrznika automatycznego, to w górnej jego części znajdziesz specjalny zawór, który umożliwia odpowietrzenie. Odkręcenie go powoduje wypuszczenie powietrza do momentu pojawienia się wody.
W dobrze wykonanej instalacji powietrze nie powinno się pojawiać, a dopuszczanie wody nie jest pożądanym działaniem. Jeśli przez zbyt małe ciśnienie musisz często dopełniać wodę (a tym samym też powietrze), skontaktuj się ze specjalistą. Serwisant zdiagnozuje i wyeliminuje problem.
Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?