Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Co może wpłynąć na żywotność kotła gazowego?

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących gospodarstwa domowego, jakie przychodzi nam podjąć, jest zakup odpowiedniego kotła gazowego dla naszej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na etapie instalacji lub modernizacji wiele osób będzie samodzielnie szukało tego najlepszego, albo zwróci się o poradę znajomych i doświadczonych instalatorów. Każdy chciałby uniknąć sytuacji, w której kocioł się popsuje w najmniej odpowiednim momencie, szczególnie w sezonie grzewczym. Jak więc zadbać o żywotność kotła gazowego? Sprawdź!

Konserwacja kotła gazowego Saunier Duval

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką wytrzymałość mogą mieć kotły kondensacyjne,
  • jak zapowietrzanie wpływa na pracę kotła,
  • dlaczego tak ważna jest prawidłowa hydraulika,
  • jak często powinno się robić przeglądy kotła.

Aby przedłużyć żywotność kotła kondensacyjnego należy odpowiedzieć sobie na kila pytań: jakie czynniki mogą powodować jego przedwczesne zużycie i awarie, jakie są najczęstsze usterki, a także jak uniknąć tego typu sytuacji? Aby Twój kocioł gazowy działał bezawaryjnie wiele lat, trzeba o niego dbać. Z niniejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób należy to robić.

Trwałość kotła gazowego kondensacyjnego – jak długa może być?

Kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w instalacjach centralnego ogrzewania. Popularność kotłów wynika głównie z szerokiej wszechstronności zastosowań i komfortu grzania. Standardowo możemy je podzielić na:

  • kotły jednofunkcyjne,
  • kotły dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny różni się od dwufunkcyjnego tym, że nie posiada dodatkowego wymiennika wtórnego do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Aby ją przygotować w kotle jednofunkcyjnym, należy dodatkowo zainstalować zasobnik z wężownicą. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z podanych kotłów jest trwalszy.

Przyjmuje się, że kotły kondensacyjne są w stanie wytrzymać średnio 12-15 lat eksploatacji w normalnych warunkach pracy przy regularnie wykonywanych przeglądach serwisowych. Dużo może zależeć od parametrów fizyczno-chemicznych wody grzewczej i środowiska pracy. Praktycznie na terenie całej Polski będziemy mieć twardą wodę wodociągową. Jeżeli jednak nie zachowamy poziomu twardości wody zgodnej z zaleceniami producenta, może się to wiązać z szybkim zakamienieniem zarówno wymienników ciepła, jak i wężownicy w zasobniku. Warto przed zamontowaniem urządzenia wykonać test badania wody i w razie potrzeby zastosować zmiękczacz. Może to znacznie przedłużyć żywotność kotła.

Żywotność kotła gazowego a jego zapowietrzanie

Kolejną przyczyną, która znacząco skraca żywotność kotła i jego podzespołów jest zapowietrzanie. Niepokojąca sytuacja związana z tym zjawiskiem może mieć miejsce w momencie, gdy nadmiernie przegrzewamy ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym wstrzymaniu ogrzewania mieszkania. W rezultacie otrzymujemy po odkręceniu kranu bardzo gorącą wodę, natomiast grzejniki pozostają dalej zimne.

Dodatkowo tlen z powietrza jest główną przyczyną korozji metalowych powierzchni przewodów i elementów kotła. Zaniedbanie wykonywania cyklicznych programów odpowietrzających na kotle może powodować przedwczesne zużycie pompy obiegowej. Większość renomowanych producentów zaleca stosowanie specjalnych inhibitorów korozji oraz dodatkowe filtry magnetyczne montowane na rurze powrotnej do kotła.

Jak hydraulika wpływa na trwałość kotła?

Aby zapewnić długotrwałą, stabilną i bezpieczną pracę naszego kotła należy w pierwszej kolejności wykonać prawidłowy montaż instalacji hydraulicznej. Taka instalacja powinna zostać odpowiednio wyregulowana do potrzeb naszego budynku.

Statystki pokazują, że większość awarii urządzeń grzewczych nie jest spowodowana stanem samego urządzenia, a błędnie wykonaną instalacją Pamiętajmy, że na całokształt instalacji składa się także instalacja kominowa. Źle wykonana instalacja kominowa może być przyczyną wczesnej awarii i zużycia mechanizmu gazowego kotła kondensacyjnego. Mechanizm gazowy jest odpowiedzialny za podawanie prawidłowej mieszanki powietrzno-gazowej przy odpowiednim ciśnieniu.

Jeżeli podawana dawka tlenu jest niewystarczająca, kocioł musi zużyć więcej gazu, a przy tym spalanie nie będzie zupełne. Bardzo szybko będzie to odczuwalne w rachunkach, a także w komforcie cieplnym. Nawet niewielka awaria może doprowadzić do ulatniania się tlenku węgla oraz gazu. Niewątpliwie całokształt robót instalacyjnych warto powierzać sprawdzonym fachowcom, posiadającym doświadczenie w tym zakresie.

Jak często należy robić konserwację kotła?

Przegląd i konserwacja kotła gazowego powinna być wykonywana raz w roku. Zaleca się, aby przeglądy wykonywać przed sezonem grzewczym lub zaraz po nim. Uśredniony czas, za który możemy uznać długość trwania sezonu, to od 1800 do 2000 godzin ciągłej pracy palnika. W ujęciu dziennym można przyjąć wartość 83 dni.

Całoroczna lista kontrolna czynności, które musi wykonać serwisant będzie zamieszczona w instrukcji instalacji producenta kotła. W głównej mierze polega na sprawdzeniu najważniejszych podzespołów kotła, a dokładniej na:

  • sprawdzeniu czystości palnika oraz wymianie grafitowej uszczelki,
  • sprawdzeniu czystości wymiennika ciepła,
  • kontroli ciśnienia gazowego na armaturze gazowej,
  • kontroli ciśnienia hydraulicznego,
  • sprawdzeniu szczelności i drożności przewodów oraz armatury zabezpieczającej,
  • sprawdzeniu wiązek elektrycznych,
  • wykonaniu analizy spalin, dzięki czemu można uniknąć np. kamienia kotłowego.

Warto zauważyć, że zdecydowanej większości małych usterek można uniknąć, wykonując profilaktyczne zabiegi. Jednym z nich jest regularna kontrola odczytu ciśnienia hydraulicznego na urządzeniu. Pamiętajmy o regularnych przeglądach oraz stosujmy się do zaleceń konserwacyjnych z instrukcji obsługi i instalacji. Dobrym pomysłem jest prowadzenie zeszytu wymiany wszystkich elementów eksploatacyjnych. Nigdy nie podejmujmy się samodzielnej naprawy, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy oraz obowiązkowych uprawnień gazowych i elektrycznych. Bardzo łatwo jest ponieść kolejne koszty, a niekiedy takie działania mogą zagrażać naszemu życiu. Poważniejsze usterki należy bezpośrednio zgłaszać do serwisu Saunier Duval. Dzięki temu przedłużysz żywotność kotła gazowego możliwie najbardziej.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?