Bezpieczeństwo użytkowania kotłów kondensacyjnych – najważniejsze zasady
Gazowe kotły kondensacyjne to najpopularniejsze urządzenie grzewcze w Polsce. Instalacja kotła przez doświadczonego instalatora jest bardzo szybka. Niestety, niekiedy ta szybkość i rutyna montażu urządzenia grzewczego czy instalacji grzewczej, prowadzi do błahych usterek, które z czasem mogą przerodzić się w poważny problem. W poniższym artykule omówimy ważne kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania kotłów kondensacyjnych.
Z tekstu dowiesz się:
- czy gazowe kotły kondensacyjne są w pełni bezpieczne dla użytkownika,
- dlaczego warto wykonać regularną konserwację kotła gazowego,
- jak wygląda serwis kotła gazowego,
- jak regulatory pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania kotłów gazowych.
Czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne?
Gazowe kotły kondensacyjne pojawiły się na rynku w związku z potrzebą bezpiecznego i wygodnego użytkowania urządzenia grzewczego. Istnieje duża szansa, że pamiętasz, jak Twoi rodzice lub dziadkowie użytkowali urządzenia grzewczego, aby zapewnić niezbędny komfort cieplny. Najczęściej były to kotły stałopalne z otwartą komorą spalania. Takie urządzenie generowały sporo utrudnień związanych z czystością, zapłonem oraz prawidłowym odprowadzeniem spalin. Ponadto, aby uzyskać odpowiedni komfort cieplny, należało odpowiednio wcześniej wygrzać instalację i odpowiednio dawkować paliwo grzewcze.
Nowoczesny kocioł kondensacyjny to oszczędna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego kotła. Wyróżnia go zamknięta komora spalania i działanie bazujące na procesie kondensacji, czyli skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach. To właśnie kondensacja umożliwia odzyskiwanie i dalsze wykorzystywanie powstającej podczas spalania energii. Dzięki temu kotły kondensacyjne charakteryzuje wyjątkowo wysoka sprawność cieplna i energooszczędność. Powoduje to, że są jednocześnie bezpieczne, ekologiczne i tanie w eksploatacji.
Przeczytaj też: Wymiana kotła węglowego na gazowy – korzyści, formalności, dofinansowanie
Piec gazowy a bezpieczeństwo – dlaczego warto wykonywać regularną konserwację kotła?
Aby użytkować bezpiecznie kocioł kondensacyjny, należy odpowiednio się nim zająć – tak samo, jak w przypadku samochodu. Z pewnością wiesz, że przegląd techniczny samochodu powinno wykonać się raz w roku. Ta sama zasada dotyczy serwisu kotłów kondensacyjnych. Po każdym sezonie grzewczym powinno ono zostać dokładnie sprawdzone, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w późniejszym okresie. Przy regularnej konserwacji kotła gazowego należy badać również stan podzespołów naszej grzewczej. W głównej mierze, dzięki analizie spalin wykonanej przez serwisanta, będziesz wiedział, czy do komory spalania wpływa odpowiednia proporcja mieszanki gazu oraz powietrza atmosferycznego. W trakcie pracy specjalista sprawdzi również przepustowość systemu powietrzno-spalinowego.
Regularna kontrola kotła gazowego oraz wszystkich podzespołów i instalacji pozwoli na wczesne wykrycie usterek. Da także możliwość wymiany zużytych części oraz umożliwi wykonanie kompleksowego czyszczenia sprzętu. Pamiętaj: prawidłowa i systematyczna konserwacja instalacji gazowej przełoży się na dłuższą żywotność i efektywność kotła.
Przeczytaj też: Jak podłączyć kocioł gazowy? Wybierz rzetelnego instalatora
Jakie czynności powinien wykonać serwisant, aby dokładnie sprawdzić gazowy kocioł kondensacyjny pod względem bezpieczeństwa?
Każdy przegląd kotła kondensacyjnego powinien zostać wykonany z należytą starannością i zachowaniem przyjętych norm oraz wiedzy technicznej serwisanta. Specjalista musi mieć aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Zazwyczaj warunkiem gwarancji u wielu producentów jest posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji firmy, która wyprodukowała dane urządzenie. Jednak nawet jeśli takiego wymogu nie ma, warto i tak wybierać wykonawcę wśród fachowców, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i znają zakupione przez Ciebie urządzenie. Unikniesz w ten sposób potencjalnego zagrożenia związanego z nieodpowiednim montażem lub wynajęcia usług niedoświadczonego wykonawcy, który swojego fachu będzie uczyć się na Twoim kotle. Wybór autoryzowanego serwisanta daje pewność, że zarówno instalacja grzewcza, jak i urządzenie będą funkcjonować bezawaryjnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.
Aby wykonać kompleksowy przegląd doświadczony serwisant, będzie potrzebować od 45 do 60 min. W tym czasie powinien wykonać następujące czynności:
- Sprawdzenie czystości palnika
- Wymiana grafitowej uszczelki
- Sprawdzenie czystości wymiennika ciepła
- Kontrola ciśnienia gazowego na armaturze i zespole gazowym kotła
- Kontrola ciśnienia hydraulicznego
- Sprawdzenie szczelności i drożności przewodów oraz armatury zabezpieczającej.
- Sprawdzenie wiązek elektrycznych
- Sprawdzenie syfonu kotła
- Wykonanie pomiaru ciśnienia w membranowym naczyniu przeponowym
- Sprawdzenie czystości filtrów
- Sprawdzenie szczelności oraz stanu anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody użytkowej
- Wykonanie analizy spalin
Podczas przeglądu pracownik serwisu grzewczego stwierdza, w jakim stanie jest kocioł, dokonuje diagnozy usterek i czyści oraz, w razie konieczności, wymienia poszczególne podzespoły. Po przeglądzie powinien zostać sporządzony protokół, do którego pracownik serwisu dołącza odpis z analizatora spalin. Wykonanie powyższych daje gwarancję, że kocioł pracuje z najwyższą sprawnością oraz jest przygotowany na sezon kolejny sezon grzewczy.
Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?
Monitorowanie ogrzewania gazowego – bezpieczeństwo w trakcie użytkowania i pracy systemu grzewczego
Aby zwiększyć klasę efektywności kotła kondensacyjnego, a zarazem mieć jednocześnie wpływ na jego wydajność, koniecznie wyposaż się w regulator pogodowy. Czy jest on potrzebny, zwłaszcza że kocioł kondensacyjny posiada płytę główną z profesjonalnym oprogramowaniem, które stanowi mózg całego urządzenia? Warto pamiętać, że sterowanie wyłącznie kotłem nie jest dla wszystkich wygodne. Regulator pogodowy znacznie usprawnia zarządzanie ogrzewaniem, co ma także zbawienny wpływ na bezpieczne i rozsądne eksploatowanie kotła kondensacyjnego. Ponadto, jeżeli nie wystarczają Ci zabezpieczenia oraz komunikaty kotła i regulatora, możesz zakupić dodatkowe urządzenia w postaci wykrywacza metanu lub tlenku węgla. To drugie urządzenie w przypadku kotłów kondensacyjnych nie jest wymagane – kotły mają szczelnie zamkniętą komorę spalania. Wykrywacz może się jednak przydać, gdy masz podejrzenie co do rozszczelnienia instalacji powietrzno-spalinowej.
Prawidłowa eksploatacja oraz wykorzystanie nowoczesnych urządzeń marki Saunier Duval zapewnią Tobie i Twojej rodzinie w pełni bezpieczną i bezobsługową możliwość sterowania urządzeniem grzewczym. Jeżeli widzisz jakiś usterkę związaną z poprawnym działaniem urządzenia gazowego takiego jak kocioł kondensacyjny, kieruj się zasadą „safty first” – bezpieczeństwo przede wszystkim i skontaktuj się z autoryzowanym serwisem marki Saunier Duval.
Przeczytaj też: Ciśnienie wody w kotle gazowym – od czego zależy i jakie są przyczyny wahań