Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kotły gazowe

Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Z roku na rok krajowa sieć gazownicza ulega rozbudowie i dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Dzięki temu, a także z powodu rosnącej świadomości ekologicznej, wzrasta wśród inwestorów zainteresowanie ogrzewaniem gazowym. Jak jednak przedstawiają się koszty takiego rozwiązania?

Co wybrać: kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Wybór między urządzeniem jedno- i dwufunkcyjnym to jedna z najczęściej pojawiających się rozterek związanych z doborem kotła. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Można jednak przeanalizować, w jakim przypadku dana konstrukcja będzie lepiej odpowiadać potrzebom konkretnego użytkownika i danej instalacji.

Ogrzewanie c.w.u. gazem – koszty, korzyści i polecane urządzenia

Ogrzewanie wody gazem ziemnym to jeden z najbardziej popularnych sposobów na zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Dotyczy to zarówno budownictwa indywidualnego jak i wielorodzinnego. Nic w tym dziwnego, w końcu ta metoda ma wiele korzyści. Jakie są koszty ogrzewania wody gazem? Sprawdzamy.

Jaki zasobnik c.w.u. wybrać do kotła kondensacyjnego?

Kocioł kondensacyjny stanowi czyste i bezobsługowe źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w Twoim domu. Warto pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany system będzie mógł w pełni zaspokoić potrzeby najwyższego komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Nie mniej ważny od samego kotła jest odpowiedni dobór systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?

Zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego wiąże się z wysokim komfortem i efektywnością wytwarzania energii. Wobec rosnących cen gazu warto się jednak zastanowić, w jaki sposób zadbać o to, aby nasz kocioł pracował z jak najwyższą sprawnością.

Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?

Prawidłowo działający i sprawny system grzewczy gwarantuje zachowanie pełnego komfortu cieplnego w okresie zimowym. Do poprawnej pracy urządzeń grzewczych, podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, wymagane są okresowe kontrole stanu technicznego. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób zadbać o prawidłowy serwis kotłów gazowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?

Odpowiedni wybór źródła ciepła to nie wszystko, nad czym musi się zastanowić inwestor poszukujący odpowiedniego rozwiązania. Zastosowanie kotła gazowego to niewątpliwie dobre rozwiązanie. W tym miejscu nasuwa się jednak kolejne pytanie: jaki kocioł gazowy wybrać? W tym artykule zostanie poruszonych kilka ważniejszych kwestii, na które powinien zwrócić uwagę każdy potencjalny nabywca kotła gazowego.

Przewymiarowanie kotła gazowego – co to jest? Jak poprawnie dobrać moc kotła gazowego?

Przewymiarowanie kotła gazowego to w praktyce zdecydowanie częstszy przypadek niż jego niedowymiarowanie. Mimo wszystko wciąż jednak wielu użytkowników obawia się przede wszystkim tego drugiego zjawiska aniżeli pierwszego. Warto zatem przybliżyć tematykę przewymiarowania, aby wiedzieć, jak dobrać moc kotła gazowego i uniknąć tego błędu.

Wymiana ogrzewania bez nowej hydrauliki – jaki kocioł wybrać?

Modernizacja kotłowni to proces, którego najważniejszym elementem jest wymiana kotła, który zastąpi istniejące źródło ciepła. Zadanie to nie jest skomplikowane, a niekiedy nawet może zakończyć się sukcesem bez zmian w instalacji. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy modernizacji oraz czym powinien się charakteryzować kocioł przystosowany do instalacji, która do tej pory pracowała z innym urządzeniem grzewczym.

Jak podłączyć kocioł gazowy? Wybierz rzetelnego instalatora

Montaż kotła gazowego staje się niekiedy powodem wielu wątpliwości i obaw. Pojawiają się przede wszystkim w przypadku modernizacji już istniejących budynków, w których wcześniej znajdowało się zupełnie inne źródło ciepła, np. kocioł węglowy. Kotły gazowe to urządzenia, które z powodzeniem można zaadaptować do najróżniejszych warunków. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to zarówno odpowiedniego doboru kotła, jak i pracy rzetelnej firmy instalacyjnej, która zna urządzenia danego producenta.

Jaki kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybór nowego urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody niesie za sobą liczne konsekwencje, przede wszystkim te związane z komfortem i kosztami użytkowania domu oraz sposobem oddziaływania na środowisko, a także determinuje warunki i miejsce instalacji źródła ciepła. Przeważnie szukamy urządzenia dobrej jakości w rozsądnej cenie – może być nim np. kocioł gazowy jedno- lub dwufunkcyjny W tym artykule skupimy się na wskazówkach dotyczących doboru właściwych kotłów jednofunkcyjnych oraz wyjaśnimy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Najwyższa sprawność kotła gazowego kondensacyjnego – jak ją uzyskać?

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia niezwykle uniwersalne. Z powodzeniem można je stosować w większości domów, zastępując np. kotły stałopalne. Kocioł kondensacyjny będzie współpracował z każdą zamkniętą wodną instalacją centralnego ogrzewania. Ponadto kotły gazowe są łatwe w doborze oraz instalacji, a ich technologia została już sprawdzona, rozwinięta do wysokiego poziomu oraz dostosowana do potrzeb użytkowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gazowe kotły kondensacyjne, w odróżnieniu do kotłów stałopalnych, wytwarzają energię w sposób czysty. Pozwala to na wykorzystanie kotłowni nie tylko jako pomieszczenia, w którym stoi kocioł. Decydując się na ogrzewanie kotłem gazowym, warto zadbać o prawidłowy dobór oraz zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacji. Jak to zrobić i tym samym podnieść sprawność kotła gazowego? Przeczytaj!

Ciśnienie wody w kotle gazowym – od czego zależy i jakie są przyczyny wahań

Bezproblemowe działanie każdego kotła gazowego jest związane z koniecznością zapewnienia prawidłowego ciśnienia czynnika grzewczego w instalacji. Problemy związane z utratą ciśnienia i znacznymi wahaniami jego wartości należą do najczęstszych przyczyn interwencji serwisowych. W wielu przypadkach można ich jednak uniknąć. Przeczytaj nasz tekst, aby sprawdzić, jak to zrobić.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne – które wybrać?

Wybór między ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest np. posiadanie instalacji fotowoltaicznej z nadwyżką energii. Czy jednak jest to dobrym rozwiązaniem? W tym artykule porównamy możliwości ogrzewania domu za pomocą kotła gazowego oraz elektrycznego i zastanowimy się, w jakich sytuacjach sprawdzają się te rozwiązania.

Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

W artykule przybliżymy temat kamienia kotłowego, czyli osadu, który może pojawiać się we wszystkich urządzeniach, w których podgrzewana jest woda. Osad ten utrudnia pracę kotła, podgrzewacza oraz innych domowych urządzeń i może prowadzić do całkowitego ich zniszczenia. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić, na co zwrócić uwagę przy jego usuwaniu oraz jak zabezpieczyć się przed nadmiernym tworzeniem się kamienia kotłowego.

Wymiana kotła węglowego na gazowy – korzyści, formalności, dofinansowanie

Wciąż dużą część polskich domów jednorodzinnych ogrzewają kotły na węgiel – czyli paliwo stałe. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na zmianę ogrzewania węglowego na gazowe. Jest to popularny trend nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na środowisko oraz szereg innych korzyści wynikających, bowiem w perspektywie kolejnych lat obowiązek wymiany pieca pojawi się już w całym kraju! Powstają nowe ustawy zakazujące instalowania i korzystania z nieefektywnych, dymiących kotłów.

Co może wpłynąć na żywotność kotła gazowego?

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących gospodarstwa domowego, jakie przychodzi nam podjąć, jest zakup odpowiedniego kotła gazowego dla naszej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na etapie instalacji lub modernizacji wiele osób będzie samodzielnie szukało tego najlepszego, albo zwróci się o poradę znajomych i doświadczonych instalatorów. Każdy chciałby uniknąć sytuacji, w której kocioł się popsuje w najmniej odpowiednim momencie, szczególnie w sezonie grzewczym. Jak więc zadbać o żywotność kotła gazowego? Sprawdź!

Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Nie ma wątpliwości – jeśli chcemy oddychać czystym i zdrowszym powietrzem, powinniśmy wybierać ekologiczne kotły grzewcze. Gazowy kocioł kondensacyjny to dziś w naszym kraju jedno z najchętniej wybieranych urządzeń grzewczych. Taki sposób ogrzewania domu jest po prostu wygodny – w zasadzie bezobsługowy. Często pojawia się również pytanie czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne? Zadają je zarówno inwestorzy przy wyborze systemu grzewczego do nowego budynku, jak i osoby mające wątpliwości podczas modernizacji budynku i wymianie starej instalacji grzewczej na nową. W tym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Kotłownia gazowa – wymagania techniczne dotyczące pomieszczenia

Projektując wymarzony dom chcemy zadbać o najdrobniejsze szczegóły, tak aby finalny rezultat był w pełni funkcjonalny i wygodny. Wiele osób będzie korzystało z gotowych projektów firm architektonicznych, które docelowo przewidują już umiejscowienie wszystkich pomieszczeń. Czasami jednak plany mogę się zmienić i musimy przearanżować projekt, np. sytuując kotłownię gazową. Wymagania i przepisy, które należy spełnić, budując to pomieszczenie, są dość jasne, warto jednak mieć je na uwadze.

Czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne?

Kotły gazowe jako urządzenia grzewcze, wciąż są jednym z najpopularniejszych sposobów zapewnienia ciepła w domach i budynkach. Wielu inwestorów polega na tego typu ogrzewaniu, ponieważ ceni jego wydajność, wygodę i dostępność. Jednocześnie rozwój technologii, pojawienie się nowych urządzeń na rynku, a także zwiększona świadomość ekologiczna sprawia, że zadajesz sobie pytanie: czy ogrzewanie gazem jest bezpieczne? W artykule poruszamy nurtujące kwestie i analizujemy pozytywne aspekty, jak i potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem tego typu urządzeń.

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Kotły gazowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu komfortu oraz ciepła w domach. Wykorzystując gaz ziemny jako źródło paliwa, są jednymi z najpopularniejszych systemów grzewczych w kraju. W tym artykule przeanalizowane zostaną zarówno zalety, jak i wady tych urządzeń, aby pomóc przyszłym inwestorom zrozumieć, czy kotły gazowe są odpowiednim wyborem dla ich indywidualnych potrzeb.

Komora spalania otwarta czy zamknięta – co wybrać?

Jeszcze 20-30 lat temu stosowano głównie kotły gazowe z otwartą komorą spalania. Było to spowodowane mniejszą świadomością ekologiczną użytkowników, a także możliwością kupienia dostępnego niemal od ręki oraz taniego opału. Większość budynków wciąż jest ogrzewana urządzeniami z otwartą komorą spalającymi np. drewno, węgiel, olej i gaz. Czy warto w nie inwestować i czym różnią się od kotłów z zamkniętą komorą spalania? Czytaj dalej, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości!

Jak zapewnić dopływ powietrza do kotłowni gazowej?

Zastanawia Cię, w jaki sposób powinno się doprowadzać powietrze do kotłów gazowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. W tekście przedstawiamy także różnicę systemów dostarczania powietrza w zależności od komory gazowej kotła. Omówimy również podstawowe wymogi techniczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni gazowej.

Montaż kotła gazowego krok po kroku – jak wygląda?

Mimo postępu technologicznego w dziedzinie ogrzewnictwa, inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego i mający dostęp do sieci gazowej chętnie korzystają z ogrzewania gazowego. W ostatnich latach niestabilna sytuacja ekonomiczno-polityczna sprawiała, że ceny skutecznie mogły odstraszyć potencjalnego nabywcę, a jednak rynek dowiódł, że jest w stanie sobie poradzić i ustabilizować koszty tego nośnika. Decydując się na takie rozwiązanie, warto poznać kwestie związane z montażem kotła gazowego. Z tekstu dowiesz się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby wykonać prawidłowy montaż kotła gazowego w domu jednorodzinnym.

Czym jest odpowietrzanie pieca gazowego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy odpowietrzaniu kotła

Aby urządzenia grzewcze mogły sprawnie funkcjonować, należy zadbać o prawidłowe ciśnienie oraz odpowietrzenie instalacji. Brak powietrza w instalacji skutkuje nie tylko poprawną, cichą pracą, ale również zabezpiecza przed korozją i osłabieniem systemu. Skąd w ogóle bierze się powietrze w instalacji z kotłem gazowym i jak ją odpowietrzyć? Wyjaśniamy!

Słyszałeś o piecach gazowych do likwidacji? Sprawdź rzetelne informacje dotyczące zmian w przepisach

Media zostały ostatnio zalane informacjami dotyczącymi dyrektywy EPBD. Większość artykułów wprowadza swoimi tytułami niepotrzebny zamęt i negatywnie wpływa na rynek urządzeń grzewczych. Dotyczy to kotłów gazowych, a także pogłębia negatywne postrzeganie pomp ciepła po doświadczeniach z roku 2023. Niestety wiele z tych publikacji i komentarzy posługuje się wyrwanymi z kontekstu stwierdzeniami, co tworzy fałszywy odbiór sytuacji. Zastanawiasz się, czy będzie likwidacja pieców gazowych? Wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poniższym tekście.

Bezpieczeństwo użytkowania kotłów kondensacyjnych – najważniejsze zasady

Gazowe kotły kondensacyjne to najpopularniejsze urządzenie grzewcze w Polsce. Instalacja kotła przez doświadczonego instalatora jest bardzo szybka. Niestety, niekiedy ta szybkość i rutyna montażu urządzenia grzewczego czy instalacji grzewczej, prowadzi do błahych usterek, które z czasem mogą przerodzić się w poważny problem. W poniższym artykule omówimy ważne kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania kotłów kondensacyjnych.

Wysokie zużycie gazu w kotle – z czego może wynikać ten problem?

Duży pobór gazu to pojęcie względne. Częstym błędem wielu użytkowników jest porównywanie własnego zużycia gazu do zużycia sąsiadów lub internautów. Pozornie zbliżone instalacje i budynki mogą się jednak bardzo od siebie różnić. Pobór energii zależy od wielu czynników, które często nie będą oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Jak zredukować koszty ogrzewania i zapewnić oszczędności w domowym budżecie? Sprawdź, czy Twój budynek i instalacja mają potencjał do optymalizacji zużycia gazu.