Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Klimatyzatory – jaki wybrać do domu jednorodzinnego?

Zmiany klimatu sprawiają, że letnie fale uciążliwych upałów są coraz częstsze i dłuższe. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy nocą, kiedy temperatura w sypialni przekracza 25°C, co w konsekwencji zaburza komfort snu. Remedium na taką sytuację może stanowić instalacja systemu klimatyzacji. Jak jednak wygląda oferta rynkowa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniego rozwiązania? Jaki klimatyzator wybrać do domu jednorodzinnego? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Klimatyzator domowy – jaki wybrać? Postaw na klimatyzator ścienny VivAir.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy klimatyzatory typu split lub multisplit są lepszym rozwiązaniem,
  • jaką jednostkę wewnętrzną wybrać,
  • na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator,
  • czym jest etykieta ErP dołączona do klimatyzatora,
  • jaki klimatyzator ścienny wybrać.

Klimatyzatory – jaki wybrać, split czy multisplit?

W ramach budownictwa jednorodzinnego, a także, jeśli chodzi o klimatyzacje mieszkaniowe – najbardziej rozpowszechnioną gamą urządzeń są klimatyzatory typu split.

Na każdy klimatyzator tego typu przypada jeden agregat zewnętrzny zlokalizowany na postumencie, balkonie lub elewacji budynku oraz jedna jednostka wewnętrzna odpowiedzialna za nawiew chłodnego powietrza do pomieszczenia. Jest to rozwiązanie oczywiste w sytuacji, gdy klimatyzacji wymaga tylko jeden pokój. Należy jednak pamiętać, że w przypadku większej ilości pomieszczeń wymagających chłodzenia – np. trzech sypialni, należałoby zastosować trzy zestawy typu split.

Zaletą takiego rozwiązania jest prostota instalacji, która sprowadza się do możliwości bliskiej lokalizacji obu jednostek poprzez montaż po dwóch stronach tej samej ściany. Duża ilość jednostek zewnętrznych może być jednak nietrakcyjna wizualnie i sprawiać wrażenie szpecącej, głównie w przypadku instalacji w wariancie wiszącym na elewacji.

Rzadziej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest alternatywa dla jednostek split, czyli klimatyzatory multisplit. W tym wariancie na jeden agregat zewnętrzny, mogą przypadać dwie, trzy, a nawet cztery jednostki wewnętrzne. Każda z nich podłączona jest do tej samej jednostki zewnętrznej i umożliwia zróżnicowaną regulację temperatury. Dzięki temu w niewielkim domu jednorodzinnym zastosujesz tylko jedną jednostkę zewnętrzną o większej mocy, która nie będzie zaburzać wizualnej strony budynku.

Wadą takiego rozwiązania jest trudniejsze prowadzenie przewodów chłodniczych, co niekiedy uniemożliwia montaż z powodu obecności zbyt trudnych przeszkód w samym budynku lub przekroczenia dopuszczalnej długości linii chłodniczej. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy poszczególne, wymagające klimatyzacji pomieszczenia są od siebie znacznie oddalone. Warto również zaznaczyć, że awaria jednostki zewnętrznej w systemie multisplit oznacza brak klimatyzacji we wszystkich obsługiwanych przez nią przestrzeniach. W przeciwieństwie do kilku jednostek split nie ma tutaj miejsca dywersyfikacja, która może być przydatna podczas usterki jednego z urządzeń.

Jaki klimatyzator wybrać do domu? Podjęcie decyzji będzie wymagało każdorazowej analizy specyfikacji architektonicznej danego obiektu. Istnieją bowiem budynki, w których zastosowanie systemu multisplit jest proste i racjonalne – np. kondygnacja z dwoma sypialniami połączonymi wspólnym balkonem, gdzie można wykorzystać do instalacji jedną jednostkę zewnętrzną.

Klimatyzator – jaki wybrać? Jaka jednostka wewnętrzna będzie najlepsza?

W przypadku prostych zestawów typu split jednostka wewnętrzna przyjmuje postać najczęściej spotykanego klimatyzatora ściennego zainstalowanego ok. 20-30 cm poniżej sufitu. W przypadku zestawów multisplit wybór jest już zwykle większy i obejmuje także urządzenia przypodłogowo-sufitowe oraz kasetonowe. Te ostatnie kojarzone są zwykle z obiektami użyteczności publicznej oraz biurowcami. Z powodzeniem mogą być także instalowane w budynkach jednorodzinnych w ramach większych powierzchni – przede wszystkim w salonach, ale także w pomieszczeniach rekreacyjnych, np. w domowej siłowni. Jednostki kasetonowe pozwalają na estetyczną, sufitową zabudowę, gdzie jedynym widocznym dla domownika elementem urządzenia jest zlicowany z sufitem panel nawiewny w kształcie czworokąta. Koniecznym, technicznym warunkiem jest jednak obecność sufitu podwieszanego o odpowiedniej przestrzeni między stropem a płytą gipsową. W przypadku standardowego, otynkowanego stropu należy skupić się na jednostkach naściennych.

Jaki klimatyzator wybrać do domu i na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać do domu jednorodzinnego? Przed zakupem zwróć uwagę na jego moc chłodniczą, aby została prawidłowo dobrana do obciążenia chłodniczego danego pomieszczenia. W procesie jego obliczania należy uwzględnić wiele strumieni ciepła [Q]:

  • zyski ciepła, których źródło stanowi bezpośrednie promieniowanie słoneczne,
  • zyski ciepła powietrza wentylacyjnego,
  • zyski ciepła spowodowane obecnością ludzi,
  • uzysk ciepła w postaci strumienia przenikającego z zewnątrz przez przegrody budowlane,
  • zyski ciepła generowane przez urządzenia elektryczne i oświetlenie budynku.
Klimatyzator ścienny VivAir.

Obliczenie wszystkich powyższych strumieni wymaga zebrania dużej ilości danych i wykonania stosownych obliczeń. Nie jest to możliwe bez wykonania profesjonalnego projektu, jednak na potrzeby wstępnej, szacunkowej kalkulacji dla domu jednorodzinnego zainteresowany inwestor może przyjąć zapotrzebowanie na moc chłodniczą rzędu 100 W/m2.

W przypadku pomieszczeń z dużymi przeszkleniami usytuowanymi np. od strony południowej należy wstępnie założyć większą wartość na poziomie 150 W/m2.

Warto jednak odnotować, że najmniejsze jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split nie posiadają mniej niż 2,5 kW mocy. Jeśli chodzi o zestawy multisplit, będzie to analogicznie 2 kW. Oznacza to, że w przypadku typowych sypialni w domu jednorodzinnym o powierzchni od 10 do 20 m2 trudno jest o popełnienie rażącego błędu doborowego. Uniemożliwia to sama specyfikacja typoszeregu mocy klimatyzatorów.

Zastanawiasz się, jak działa klimatyzacja? Urządzenia wyposażone w zawór czterodrogowy są jednostkami uniwersalnymi mogącymi realizować zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania. W domach letniskowych (które często nie są wyposażone w cieczową instalację centralnego ogrzewania) stanowią one niekiedy główne źródło ogrzewania w sezonie zimowym. W takim przypadku należy dodatkowo sprawdzić dobór urządzeń pod kątem mocy w funkcji grzania, biorąc pod uwagę projektowe obciążenie cieplne budynku oraz straty poszczególnych pomieszczeń.

Efektywny klimatyzator to oszczędności eksploatacyjne

Wszystkie klimatyzatory sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać kartę produktu oraz etykietę energetyczną – tzw. etykietę ErP. Zawiera ona informację o:

  • klasie efektywności energetycznej urządzenia,
  • wysokości sezonowego współczynnika efektywności energetycznej zarówno w funkcji chłodzenia (SEER), jak i grzania (SCOP).

Im wyższa wartość współczynników SEER i SCOP, tym bardziej efektywne jest urządzenie. W trakcie wyboru właściwego klimatyzatora warto zatem zwrócić uwagę także i na ten aspekt, ponieważ jest on związany z późniejszymi kosztami eksploatacyjnymi.

Klimatyzator ścienny – jaki wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać – koniecznie sprawdź Saunier Duval klimatyzator ścienny VivAir. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje Ci wysoki komfort i elastyczną pracę. Zapewnij sobie chłodne pomieszczenia w sezonie letnim i oszczędź nawet 8% w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Poznaj naszą ofertę i przekonaj się sam, jak w łatwy sposób możesz mieć przyjemnie chłodne przestrzenie w domu nawet w trakcie trwania największych upałów.

Przeczytaj też: Nowoczesny klimatyzator – poznaj jego funkcjonalności