Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Klimatyzator w bloku – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Komfort cieplny w mieszkaniu to nie tylko ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe. Oczywiście ciepło zimą i w miesiącach przejściowych jest niezwykle ważne, nie należy jednak zapominać o tym, że w mieszkaniach spędzamy niekiedy równie wiele czasu latem. Przy obecnych zmianach klimatycznych temperatury w pomieszczeniach w najcieplejszych miesiącach potrafią być nieznośne. Dlatego też warto rozważyć montaż klimatyzacji w mieszkaniu, która zapewni odpowiednią temperaturę także latem. Na co należy zwrócić uwagę, planując instalację klimatyzacji w bloku? Dowiesz się z naszego artykułu.

Autoryzowani Instalatorzy dostarczają Klimatyzator ścienny VivAir

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie korzyści wynikają z montażu klimatyzatora,
  • jakie jednostki zewnętrzne wyróżniamy,
  • jak dobrać jednostkę wewnętrzną,
  • jakie są najczęstsze błędy związane z montażem klimatyzacji.

Montaż klimatyzacji w bloku wymaga dokładnego zgłębienia się w temat. Nie jest to sprawa tak prosta, jak w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Trzeba bowiem liczyć się z sąsiadami i wspólnotą mieszkaniową. W tym artykule podpowiemy, jak zabrać się za instalację klimatyzatora w bloku, aby wybrać ten najlepszy.

Montaż klimatyzacji w bloku – korzyści

Głównym celem montażu klimatyzacji w mieszkaniu jest poprawa komfortu cieplnego mieszkańców. Poprzez poprawę komfortu mamy na myśli utrzymania optymalnej temperatury zarówno latem, jak i zimą. Klimatyzatory Saunier Duval same decydują o tym, czy mają grzać, czy chłodzić na podstawie zadanej przez nas temperatury oraz temperatury odczytanej w pomieszczeniu.

Funkcja chłodzenia jest szczególnie potrzebna podczas upalnych miesięcy letnich, jednak nie możemy zapominać o miesiącach przejściowych, podczas których może wystąpić krótkotrwałe ochłodzenie. W takiej sytuacji klimatyzator świetnie sprawdza się w funkcji grzania, tak aby przełamać występujące straty ciepłą. W warunkach polskich nie może to być jedyne źródło ciepła, jednak w budynkach usługowych lub małych lokalach możemy w dużej mierze na nim polegać. Dodatkową korzyścią z montażu klimatyzatora w bloku jest oczyszczanie powietrza. Klimatyzacja Saunier Duval wyposażona jest bowiem w zestaw filtrów, które wyłapują drobne pyły czy kurz.

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jednostka zewnętrzna

Podstawowy układ klimatyzacji składa się z trzech elementów: jednostki zewnętrznej, wewnętrznej oraz układu sterowania. Wybór jednostki zewnętrznej jest ważnym elementem, ponieważ decyduje o tym, jaką i ile jednostek wewnętrznych będziemy mogli obsłużyć.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy jednostek zewnętrznych:

  • mono split,
  • mulit split.

Jednostki mono umożliwiają podłączenie tylko jednej jednostki wewnętrznej, natomiast urządzenia multi split umożliwiają podłączenie kilku jednostek wewnętrznych. W dalszej części artykułu odpowiemy sobie na pytanie, czy w naszym mieszkaniu potrzebujemy jednej jednostki wewnętrznej, czy lepszym rozwiązaniem będzie kilka mniejszych.

Drugą cechą jednostek zewnętrznych jest ich moc. Moc również zależy od tego, jak dużo i jak duże mamy jednostki wewnętrzne. Parametr mocy również zostanie omówiony podczas wyboru jednostki wewnętrznej.

Klimatyzator w mieszkaniu – jak wybrać jednostkę wewnętrzną?

Najważniejszym pytaniem, które pojawia się podczas wyboru jednostki wewnętrznej jest to, które pomieszczenia chcemy chłodzić lub ogrzewać. Musimy pamiętać, że klimatyzator ma ograniczony obszar działania i jeśli chłodzimy jeden zamknięty pokój, to w drugim nadal może utrzymywać się wysoka temperatura.

Wynika to z tego, że przepływ powietrza przez mieszkanie nie jest na tyle duży, by schłodzić całe wnętrze jedną jednostką wewnętrzną. Najczęściej wybieranym miejscem montażu jest salon oraz sypialnia, ponieważ są to dwa pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu.

  • Decydując się na dwie jednostki zewnętrzne, musimy wybrać klimatyzator typu multi split
  • Chłodząc tylko jedno pomieszczenie, wybieramy jednostkę mono split.

W niewielkich mieszkaniach lub lokalach usługowych oczywiście może wystarczyć jedna jednostka na wszystkie pomieszczenia, jednak dla zapewniania pełnego komfortu warto stosować jednostki wewnętrzne w większej liczbie pomieszczeń, szczególnie jeśli występują w nich bardzo duże zyski ciepła.

Głównym źródłem zysków ciepła jest nasłonecznienie pomieszczeń, dlatego często montujemy klimatyzacje w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, bez rolet zewnętrznych. Zyski ciepła mogą być generowane również przez urządzenia pracujące w pomieszczeniach oraz ludzi, jednak w standardowym mieszkaniu nie jest to duży udział.

Wielkość tych zysków możemy wyrazić w kilowatach, tak samo jak moc klimatyzatora. W związku z tym przy wyborze klimatyzatora w mieszkaniu musimy wyznaczyć moc, która będzie potrzebna do schłodzenia pomieszczenia. Oprócz zysków, jest jeszcze jeden ważny parametr. Jest to wielkość pomieszczenia, czyli powierzchnia oraz jego wysokość. Wielkość zysków oraz wielkość pomieszczenia określają moc jednostki wewnętrznej, którą powinniśmy zamontować.

Do obliczenia zapotrzebowania wydajności chłodniczej możemy skorzystać z kalkulatorów, w których dokładnie określamy przeszklenia z każdej ze stron, rodzaj konstrukcji budynku, liczbę osób przebywających w pomieszczeniu oraz kubaturę pomieszczenia. Po oszacowaniu zapotrzebowania zalecamy kontakt z instalatorem Saunier Duval, który sprawdzi poprawność wyliczeń oraz zweryfikuje, czy zaproponowane miejsce montażu będzie korzystne. Znając zapotrzebowania pomieszczenia, wybieramy jednostkę wewnętrzną, która jest w stanie je pokryć, a następnie jednostkę zewnętrzną, również dopasowaną do tej mocy.

Montaż klimatyzacji w bloku – błędy

Montaż jednej jednostki wewnętrznej w głównym z korytarzy w celu ochłodzenia całego mieszkania niestety nie jest dobrym rozwiązaniem. Cyrkulacja powietrza przez całe mieszkanie nie jest na tyle duża, aby schłodzić wszystkie pomieszczenia z jednego miejsca. Podobnie jak z grzejnikami, nie montujemy jednego dużego grzejnika na całe mieszkanie. Lepszym rozwiązaniem jest montaż kliku źródeł ciepła/chłodu o mniejszej mocy w większej liczbie miejsc.

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji w mieszkaniu na zamkniętych loggiach balkonowych również jest błędem. Musimy pamiętać, że do poprawnej pracy klimatyzatora, jednostka zewnętrzna potrzebuje określonej ilości powietrza zewnętrznego. Montując jednostkę w zamkniętych loggiach lub zabudowaną z brakiem dostępu do powietrza, klimatyzator nie będzie działał poprawnie.

Może powodować to znaczny hałas, zbytnie nagrzanie takiego balkonu oraz wyłączenie urządzenia. Ważne jest, aby montować urządzenie z dostępem serwisowym. Najlepsze są otwarte przestrzenie, w których mamy zarówno dostęp serwisowy oraz nie występuje nakładanie się fal dźwiękowych, czyli bardzo głośna praca klimatyzatora. Pamiętajmy również, że klimatyzator wymaga regularnego serwisu. Warto dbać o jakość filtrów, które oczyszczają powietrze, bo tylko dzięki czystym filtrom będzie ono czyste.

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku jest możliwa i może nie być wcale tak skomplikowana, jak się wydaje. Wystarczy dokonać odpowiednich obliczeń, a najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty Saunier Duval, który doradzi, jaką klimatyzację z inwerterem lub bez wybrać do Twojego mieszkania.

Przeczytaj też: Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca? Sprawdzamy!