Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Tanie ogrzewanie domu – czy istnieje?

Tanie ogrzewanie w małym i dużym domu jednorodzinnym jest możliwe i zależy nie tylko od wielkości i stanu technicznego budynku. Nowoczesne systemy ogrzewania pomagają użytkownikom uzyskać odpowiednio wysoki poziom komfortu oraz niezależności energetycznej. Im system jest nowszy, tym jest bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Kocioł kondensacyjny IsoFast

Z tekstu dowiesz się:

  • czy najtańsze ogrzewanie domu przynosi najwięcej korzyści domownikom i środowisku,
  • jak oszczędnie ogrzewać dom za pomocą nowoczesnej pompy ciepła,
  • dlaczego warto wymienić stary piec na nowoczesny kocioł kondensacyjny,
  • o możliwości dopłaty do wymiany starego źródła ogrzewania.

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaki sposób ogrzewania domu jednorodzinnego jest najbardziej opłacalny? Jakie ogrzewanie jest najtańsze? Dowiedz się, jak wybrać sposób ogrzewania małego i dużego domu oraz jak obniżyć wydatki na energię.

Oszczędności na lata – jak wybrać najtańsze ogrzewanie?

Popularne ogrzewanie węglowe jest stosunkowo tanie, ale nie ma wiele wspólnego z efektywnością i jest najmniej ekologicznym sposobem ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Aby nasze rachunki za energię cieplną nie były wysokie, a ogrzewanie nie szkodziło środowisku, warto zadbać o poprawę stanu technicznego ścian, dachu i podłóg (np. poprzez wykonanie prac termoizolacyjnych) oraz optymalny dobór mocy urządzenia grzewczego zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym budynku.

W niewielkim domu brak specjalnego pomieszczenia na kotłownię nie jest problemem, gdy do ogrzewania i produkcji c.w.u. wybierzemy wiszący kocioł gazowy w systemie z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym, np. w kuchni i w łazience. Mały gazowy kocioł kondensacyjny można zamontować nawet w szafce kuchennej bądź łazienkowej.

Duży dom lepiej jest wyposażyć w nowoczesne urządzenie grzewcze, które zapewni większy komfort życia domownikom oraz większą niezależność energetyczną. Takim urządzeniem jest np. pompa ciepła, która do ogrzewania domu i c.w.u. wykorzystuje pobierane z zewnątrz budynku powietrze. Zakup energooszczędnego źródła ogrzewania przyniesie korzyści środowisku i domowemu budżetowi w dłuższej perspektywie czasowej.

Powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split

Ogrzewanie domu pompą ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła doskonale zastępują urządzenia opalane paliwami kopalnymi. Temperatura zasilania sięga 75°C, wobec czego mogą pracować w instalacji z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym. To dobry wybór do ogrzewania domów jednorodzinnych w chłodnym klimacie – nawet podczas mrozu sięgającego -10°C temperatura wody grzewczej wynosi 65°C. Materiał, z którego wykonano urządzenie, jest odporny na czynniki atmosferyczne, np. na wybrzeżu morskim.

Decyzję o wyborze źródła ciepła podejmuje się raz na wiele lat, dlatego już na etapie planowania domu warto pomyśleć o oszczędzaniu prądu i ogrzewania, projektując tzw. dom zeroenergetyczny, który jest praktycznie samowystarczalny, energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zainwestowanie w pompę ciepła do ogrzewania domu i wody pozwoli nam na znaczne obniżenie rachunków za wciąż drożejącą energię elektryczną. Szczególnie opłacalne jest dziś połączenie powietrznej pompy ciepła, korzystającej z powietrza atmosferycznego, z instalacją fotowoltaiczną, która będzie produkować prąd i niwelować koszty eksploatacyjne. Co więcej, oszczędza się już od etapu budowy, ponieważ do instalacji pompy ciepła nie jest potrzebny komin, przyłącze ani kotłownia. Nowoczesna pompa ciepła zajmuje tyle miejsca co lodówka i można ją zainstalować nawet w jeden dzień, co też znacznie oszczędza czas i koszty pracy. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że tanie ogrzewanie wpływa na wartość nieruchomości przy ewentualnej odsprzedaży – pompa ciepła może podwyższyć cenę domu tak samo jak izolacja termiczna budynku.

Urządzeniem zapewniającym ekonomiczną eksploatację i niższe koszty ogrzewania jest pompa ciepła GeniaAir Mono – pompa powietrze–woda klasy A+++ z naturalnym czynnikiem chłodniczym GWP 3. Pompa służy do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej z dużą mocą. Dzięki wysokiej temperaturze zasilania doskonale nadaje się nie tylko do nowobudowanych, lecz także do modernizowanych nieruchomości. To jedna z pierwszych pomp ciepła Saunier Duval, w których zastosowano naturalny czynnik chłodniczy R290, charakteryzujący się bardzo niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Naturalne czynniki chłodnicze stosuje się w wielu urządzeniach, np. lodówkach. Saunier Duval jest jednym z pierwszych producentów stosujących R290 w pompach ciepła.

Kocioł kondensacyjny IsoTwin Condens

Szukasz oszczędnego ogrzewania gazowego? Wybierz nowoczesny kocioł kondensacyjny

Urządzenia kondensacyjne są już standardem w Europie. Dzięki technologii kondensacyjnej wykorzystuje się nie tylko energię ciepła spalin, ale także ciepło zawarte w parze wodnej. Wysoka wydajność kotła kondensacyjnego umożliwia ograniczenie zużycia gazu i dzięki temu obniżenie rachunków za ogrzewanie – nawet o 30%!

W kotłach niekondensacyjnych energia kondensacji zawarta w parze wodnej uchodzi niewykorzystana wraz ze spalinami do komina. W kotłach kondensacyjnych wymiennik ciepła ma znacznie większą powierzchnię. Po przejściu „ciepła jawnego” od spalin w wymienniku ciepła odbywa się dalsze ich schładzanie do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. W czasie procesu skraplania pary wodnej uwalniane jest ciepło kondensacji i przekazywane wodzie grzewczej.

Nowoczesne kotły kondensacyjne, takie jak IsoFast i IsoTwin Condens, są również wyposażone w autoadaptacyjną automatykę gazową, która gwarantuje mniejsze zużycie gazu i niższe emisje. Co więcej, funkcja inteligentnego ładowania zasobnika (Smart Tank Loading) pozwala na dodatkową oszczędność energii, ponieważ kocioł włącza się tylko wtedy, gdy zasobnik jest wypełniony zimną wodą i wyłącza się automatycznie, gdy ciepła woda nie jest potrzebna.

Warto rozważyć wymianę swojego starego pieca na nowy kocioł kondensacyjny – modernizacja systemu ogrzewania oznacza niższe koszty eksploatacyjne urządzenia, jego dłuższą sprawność, większy komfort ciepłej wody na co dzień i większe korzyści dla środowiska naturalnego.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość współpracy kotła kondensacyjnego z pompą ciepła. Hybrydowa instalacja grzewcza pozwala na czerpanie zysków z pracy obu urządzeń przy jak najniższym zużyciu energii. Tańsza pompa ciepła o mniejszej mocy pracuje wówczas przy wyższych temperaturach zewnętrznych, a przy niższych temperaturach zewnętrznych do pracy włącza się również piec kondensacyjny. Z kolei przy najniższych temperaturach zewnętrznych pompa ciepła wyłącza się całkowicie i za ogrzewanie odpowiada wyłącznie piec kondensacyjny.

Opłacalność inwestycji jest uzależniona od parametrów starego i nowego urządzenia, w tym klasy energetycznej wybranego urządzenia. W każdym przypadku zyskujemy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, czas przeznaczany na obsługę urządzenia i wolne miejsce, które było potrzebne do składowania opału.

Koszty energii związane z wymianą starego kotła grzewczego na nowy kocioł kondensacyjny można obniżyć nawet o 50%, a do tego zyskać jeszcze zwrot części poniesionych kosztów zakupu urządzenia z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od miesięcznego dochodu i może wynieść do 53 000 zł. Aktualną tabelę pokazującą wysokości dofinansowania uzależnioną od miesięcznego dochodu można znaleźć na stronie www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze.

Zobacz także: Czym podgrzewać wodę latem?