Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Przydomowe zbiorniki na gaz: sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Brak możliwości wykonania przyłącza gazowego lub długi czas jego realizacji uniemożliwia często wprowadzenie się do naszego wymarzonego domu. Jednym z rozwiązań jest montaż własnego zbiornika na gaz, niezależnego od sieci gazowej, której może nie być w okolicy. Rozwiązanie to jest wykorzystywane nie tylko przy nowych budynkach, ale również podczas modernizacji i rezygnacji z kotła stałopalnego. W artykule skupimy się na wskazówkach dotyczących przydomowych zbiorników na gaz płynny z wykorzystaniem kotłów gazowych. Podpowiemy, jaki wybrać zbiornik oraz co jest lepszym rozwiązaniem, kupno czy dzierżawa.

Kocioł kondensacyjny IsoFast przystosowany do działania ze zbiornikiem na gaz

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wymagania montażowe oraz prawne,
  • jakie wymagania musi spełnić kocioł oraz kotłownia,
  • co wybrać, kupno czy dzierżawę zbiornika.

Wybierając zbiornik na gaz płynny mamy dwie możliwości. Pierwszą jest wykonanie płyty fundamentowej na powierzchni naszej działki, a następnie montaż butli bezpośrednio na niej. Drugim rozwiązaniem jest zakopanie zbiornika. Obie to opcje muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w prawie budowlanym oraz zgodne z zatwierdzonym projektem budowlanym. Dowiedz się, jak działać, aby zainstalować zbiornik na gaz płynny oraz kocioł gazowy kondensacyjny zgodnie z prawem i wymaganiami montażowymi.

Zbiornik na gaz do ogrzewania domu – wymagania montażowe i prawne

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania się do montażu zbiornika na gaz jest wykonanie aktualnej mapy do celów projektowych. Większość inwestorów budujących dom posiada ten dokument, jednak w przypadku modernizacji może to być dodatkowy koszt. Zależnie od tego na jakim jesteśmy etapie – czy robimy samą instalacje zbiornika czy również instalację wewnętrzną – będziemy musieli wykonać zgłoszenie zamiaru budowy lub wystąpić o pozwolenie na budowę na podstawie wykonanego wcześniej projektu instalacji.

Jakie przydomowe zbiorniki na gaz płynny możesz wybrać? Najczęściej występujące na rynku butle mają pojemność: 2700, 4850 oraz 6400 litrów. Wszystkie te zbiorniki występują w wersji naziemnej i podziemnej. Wybierając wielkość zbiornika musimy oszacować zużycie gazu tak, aby nie było konieczności tankowania go co miesiąc. W zbiorniku o pojemności 2700 litrów mamy do dyspozycji około 18 500 kWh energii, co umożliwi ogrzanie przez cały sezon grzewczy nowego domu o powierzchni nawet 200 m2.

Oczywiście zużycie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest sprawność kotła. Kotły Saunier Duval są przystosowane do pracy z gazem płynnym i charakteryzują się bardzo wysoką sprawność w połączeniu z tym paliwem. W większych budynkach, gdzie zużycie gazu jest proporcjonalne, możemy wybrać większe zbiorniki, które również nie będą wymagały częstego tankowania.

Oprócz zużycia gazu musimy zwrócić uwagę na możliwości naszej działki. Zależnie od wielkości zbiornika określone są minimalne odstępy od granicy działki, linii energetycznych czy budynku. Inne wymagania są dla zbiorników na gaz płynny podziemnych, a inne naziemnych. Wszystkie zbiorniki, niezależnie od wielkości i sposobu posadowienia, muszą być oddalone o 3 metry od linii energetycznej (do 1kV) oraz o min. 15 metrów od linii powyżej 1kV. Klasyczny zbiornik o pojemności 2700 litrów musi być oddalony od granicy działki (ogrodzenia) o 1,5 metra oraz 3 metry od budynku. Newralgicznymi punktami są również studzienki kanalizacyjne, szamba oraz oczka wodne, od których musimy zachować 5 metrów odstępu. Wraz ze wzrostem wielkości zbiornika na gaz płynny odległości zwiększają się.

Kocioł i kotłownia przy instalacji zbiornika na gaz płynny – wymagania

Wybierając kocioł, zwróć uwagę na to, czy jest przystosowany do pracy z gazem płynnym. Standardowym gazem dla starszych kotłów jest gaz ziemny z sieci. Bardzo często zmiana gazu na płynny wymaga przezbrojenia kotła, którego może dokonać tylko wykwalifikowany instalator.

Kotły Saunier Duval są świetnie przygotowane do pracy z gazem płynnym. Stojący kocioł Niedźwiedź to nie tylko niezwodny i oszczędny kocioł dla klienta, ale również bardzo prosty w montażu dla instalatora, a jego uruchomienie na gazie płynnym zajmuje kilka minut. W ofercie firmy Saunier Duval znajdziesz nie tylko stojące kotły jednofunkcyjne, ale również wiszące kotły jedno- i dwufunkcyjne, które będą się nadawały do małych domków oraz dużych apartamentów. Opcja kaskadowania urządzeń daje ogromne możliwości, dzięki czemu gazem z butli możemy ogrzać nawet bardzo duże hale produkcyjne czy budynki usługowe.

Wymagania kotłowni ze zbiornikiem na gaz płynny są niemal identyczne, jak dla gazu ziemnego. Różnią się tym, iż instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza (gaz płynny) nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu, oraz w których studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne znajdują się poniżej podłogi. Wybierając kocioł musimy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jest przystosowany do pracy z gazem płynnym, ale również czy jego moc będzie odpowiednia do naszego budynku.

Oczywiście ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku. W związku z warto skontaktować się z autoryzowanymi instalatorami Saunier Duval, którzy odbyli szkolenia organizowane przez producenta i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań.

Kupno czy dzierżawa zbiornika na gaz – co wybrać?

Podczas wyboru zbiornika na gaz spotkasz się z dwoma rodzajami ofert. Pierwsza to dzierżawa zbiornika, gdzie koszt zbiornika wraz z instalacją może być bardzo niski. Wybierając tę opcję najczęściej jesteśmy zobligowani do tankowania określonej ilości gazu o określonej cenie i przez określony czas. Cena ta jest ustalana przez dostawcę i może odbiegać od rynkowych kosztów gazu ziemnego.

W celu tankowania gazu po rynkowych cenach musimy posiadać swój zbiornik, wybrać drugą opcję – kupna. Nabywając zbiornik na własność, którego koszt zakupu i uruchomienia będzie większy niż w przypadku dzierżawy, możemy jednak tankować gaz od firmy, która zaoferuje nam najlepszą cenę.

Dlatego też przed podpisaniem umowy należy ją bardzo uważnie przeczytać i dopytać o wszystkie szczegóły. Pomocna może być również rozmowa z niezależnym instalatorem, który będzie w stanie oszacować zużycie gazu oraz to, czy podane w umowie ceny będą dla nas korzystne. Niekiedy kusząca oferta montażu zbiornika za 1 zł może okazać się kosztowna po kilku latach użytkowania. Oczywiście są przypadki, w których wynajem zbiornika jest korzystny, jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie prześledzić jej zapisy, szczególnie te o czasie jej trwania, ilości tankowanego gazu w ciągu roku oraz cenie gazu przez czas obowiązywania umowy.

Przydomowy zbiornik na gaz jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zarówno jeśli decydujesz się na termomodernizację, jak i wtedy, kiedy dopiero budujesz swój dom. Weź pod uwagę wszystkie przepisy, a instalacja ta będzie bezpieczna. Zacznij oszczędzać na ogrzewaniu wraz ze zbiornikami na gaz płynny oraz naszymi kotłami kondensacyjnymi.

Przeczytaj też: Jak obniżyć koszty ogrzewania domu gazem?