Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła z kotłem gazowym – jak działa taka instalacja grzewcza?

Pompa ciepła współpracująca z gazowym kotłem kondensacyjnym w jednej instalacji grzewczej to rozwiązanie zapewniające wysoki komfort oraz pewność, że w naszym domu nigdy nie zabraknie ciepła. Dowiedz się, na czym polega ogrzewanie hybrydowe i dlaczego się opłaca.

Pompa ciepła GeniaAir Mono współpracująca z kotłem gazowym

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy warto wybrać system hybrydowy,
  • jak działa takie ogrzewanie,
  • dlaczego warto wybrać rozwiązanie systemowe.

Hybrydowym systemem grzewczym nazywamy instalację, w której łączy się odnawialne źródło ciepła z urządzeniem tradycyjnym. Najczęściej instalacje hybrydowe składają się z pompy ciepła typu powietrze woda oraz gazowego kotła kondensacyjnego. Zastosowanie tych dwóch urządzeń w jednym systemie to świetny krok w kierunku bezpiecznego, bezobsługowego oraz oszczędnego ogrzewania.

Pompa ciepła z kotłem gazowym – w jakich instalacjach warto wybrać system hybrydowy?

Hybrydowy system grzewczy z kotłem gazowym współpracującym z pompą ciepła szczególnie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy mieć pewność, że w przypadku problemów z dostępem do gazu możemy liczyć na dodatkowe źródło ciepła. Ponadto w dużym stopniu może uniezależnić budżet domowy od wszelkich wahań cen na rynku gazu oraz energii elektrycznej.

Systemy hybrydowe mogą być z powodzeniem stosowane w nowych budynkach, jednak największą popularnością cieszą się w przypadku modernizacji istniejących kotłowni. Wzbogacenie instalacji z kotłem gazowym o pompę ciepła może znacząco obniżyć nie tylko koszty ogrzewania, ale również emisję CO2. Co bardzo istotne, w większości przypadków dołożenie pompy ciepła do istniejącej instalacji nie będzie wiązało się z dużą ingerencją w kotłownię.

Pompa ciepła z kotłem gazowym – schemat działania ogrzewania hybrydowego

Tradycyjne urządzenia grzewcze w istniejących budynkach najczęściej wykorzystują grzejniki w celu przekazania ciepła do pomieszczeń. W okresie największych mrozów tego typu instalacje wymagają temperatur zasilania rzędu nawet 70°C. Z kolei pompy ciepła typu powietrze woda osiągają najwyższą efektywność w temperaturach zasilania instalacji grzewczej do 40°C.

Ponadto wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej obniża się również ich sprawność, czyli tak zwany COP (coefficient of performance). Współczynnik COP mówi o tym, jaki jest stosunek pomiędzy energią cieplną wprowadzoną do budynku, a energią elektryczną zużytą przez pompę ciepła. Instalacja hybrydowa będzie więc korzystała z ciepła wyprodukowanego przez pompę ciepła w umiarkowanych temperaturach, podczas gdy tylko w okresie największych mrozów uruchomiony zostanie kocioł gazowy. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania pompy ciepła o mocy pokrywającej 100% zapotrzebowania na ciepło budynku, co wiąże się z odpowiednio tańszym urządzeniem niż w przypadku instalacji z samą pompą ciepła. Ponadto w okresie letnim kondensacyjny kocioł gazowy nie jest w ogóle wykorzystywany. Pompa ciepła pracuje na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz może również pracować w trybie chłodzenia – przy współpracy np. z klimakonwektorami.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła współpracującą z kotłem gazowym?

Najwyższa efektywność instalacji hybrydowej zostanie osiągnięta w przypadku zastosowania pompy ciepła i kotła gazowego od jednego producenta. Przykładem takiego rozwiązania może być połączenie kotła gazowego Saunier Duval Thelia Condens oraz pompy ciepła GeniaAir.

Sterowanie całym układem grzewczym odbywa się poprzez jeden wspólny sterownik MiPro Sense. Regulator ten na podstawie wprowadzonych cen energii elektrycznej, gazu oraz pomiaru COP pompy ciepła na bieżąco oblicza, z którego urządzenia grzewczego najbardziej opłaca się korzystać w danej chwili. Jeżeli więc w okresie mrozów regulator wyliczy, że cena 1 kWh energii cieplnej wyprodukowanej przez kocioł gazowy jest niższa niż cena tej samej energii pochodzącej z pompy ciepła, automatycznie zostanie uruchomiony kocioł.

Zastosowanie hybrydowego systemu ogrzewania jest całkowicie bezobsługowe, ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska. Kocioł gazowy współpracujący z pompą ciepła to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowego budownictwa, jak i budynków modernizowanych. Zapewnia ekonomiczne korzystanie z instalacji grzewczej.

Przeczytaj też: Jak działa ogrzewanie podłogowe z kotłem kondensacyjnym?