Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe – co wybrać?

Pompa ciepła czy gaz? Każdy, komu zależy na bezobsługowym i w pełni zautomatyzowanym ogrzewaniu, zwykle rozważa właśnie te dwie najpopularniejsze i najbardziej ekonomiczne możliwości. Co warto wybrać i jak wygląda porównanie pompa ciepła vs gaz? Sprawdzamy oba rozwiązania.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak obecnie kształtują się koszty ogrzewania gazowego i pompą ciepła,
  • w jakich przypadkach warto rozważyć montaż pompy ciepła gazowego, a w jakich lepiej wybrać kocioł gazowy.

Piec gazowy czy pompa ciepła? Koszty eksploatacji na przykładzie funkcji centralnego ogrzewania

W ostatnich latach ceny energii podlegają dynamicznym zmianom. W lipcu 2024 roku średni koszt 1 kWh energii elektrycznej wynosił ok. 1,09 zł w najbardziej popularnej taryfie G11. W przypadku gazu ziemnego jest to analogicznie ok. 0,41 zł dla taryfy W-3, już po uwzględnieniu opłat stałych i dystrybucyjnych. Patrząc tylko na powyższe wartości, widać zdecydowaną przewagę gazu, jednakże pompy ciepłasą urządzeniami, które dzięki przetwarzaniu ciepła ze środowiska, dostarczają więcej energii cieplnej, niż pobierają prądu. Pracują z pewnym współczynnikiem COP, który jest uzależniony od chwilowych parametrów pracy. Współczynnik efektywności w ujęciu średniorocznym to tzw. SCOP, który pozwala orientacyjnie oszacować roczne zapotrzebowanie na prąd. Jak to może wyglądać w praktyce na przykładzie dwóch, różnych domów?

Dom nr 1Dom nr 2
Powierzchnia ogrzewana200 m²200 m²
Technologia wykonania
Nowy dom, wybudowany w 2023 roku
Izolacja ścian: 20 cm Izolacja poddasza: 30 cm Okna trzyszybowe Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Dom wybudowany w 2005 roku
Izolacja ścian: 10 cm Izolacja poddasza: 20 cm
Okna dwuszybowe
Wentylacja grawitacyjna
Roczne zapotrzebowanie budynku na energię do celów grzewczych16 000 kWh (80 kWh/m²)26 000 kWh (130 kWh/m²)
Instalacja grzewcza
Podłogowa
ηS pompy ciepła typu powietrze/woda dla klimatu chłodnego = 170%

Grzejnikowa
ηS pompy ciepła typu powietrze/woda dla klimatu chłodnego = 128%
SCOP pompy ciepła4,373,29
Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego0,950,92
Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną – ogrzewanie powietrzną pompą ciepła3 661 kWh7 902 kWh
Roczne zapotrzebowanie na energię z gazu16 842 kWh28 260 kWh
Roczny koszt centralnego ogrzewania – pompa ciepła3 990 zł8 613 zł
Roczny koszt centralnego ogrzewania – kocioł gazowy6 905 zł11 586 zł

Jak wynika z powyższej tabeli, pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. W nowym domu z takim systemem grzewczym na pytanie gaz czy pompa ciepła można zdecydowanie opowiedzieć się za pompą. Różnica w kosztach eksploatacji wyraźnie przemawia na korzyść takiego wariantu. Ponadto na etapie projektowania obiektu można zrezygnować z budowy przyłącza gazu i komina, co zmniejszy koszty inwestycyjne związane z zakupem i instalacją pompy.

Pompa ciepła w starym domu – z powodu pracy z niższą efektywnością – nie odznacza się już tak wyraźną różnicą w kosztach eksploatacji. W tym przypadku zasadnym krokiem jest dalsza eksploatacja kotła gazowego lub podjęcie dodatkowych działań, tzn. wymiana instalacji grzewczej, a także montaż systemu fotowoltaicznego.

Instalacja pompy ciepła w starym budynku musi się wiązać z jego termomodernizacją oraz ponownym zwymiarowaniem grzejników. Należy je dobrać na możliwie jak najniższy parametr wody grzewczej, np. 45 lub 40℃. Alternatywą jest również frezowanie posadzki pod ogrzewanie podłogowe, co staje się obecnie coraz popularniejszą usługą remontową.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?

Pompa ciepła a gaz – za i przeciw

Oprócz czynników natury ekonomicznej pozostają również aspekty związane z samą technologią i jej możliwościami.

Wybierz pompę ciepła, jeśli:

1. Oprócz funkcji grzania zależy Ci także na chłodzeniu budynku z wykorzystaniem systemu ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów. Dobra pompa ciepła, np. GeniaAir Split powinna oferować możliwość pracy rewersyjnej, czyli grzanie i chłodzenie.

2. Jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej lub planujesz jej montaż. W przeciwieństwie do gazu prąd potrzebny do zasilania pompy możesz wyprodukować samodzielnie.

Wybierz kocioł gazowy, gdy:

1. Budynek będzie zamieszkiwany okresowo. Aby pompy ciepła mogły prawidłowo pracować, wymagają pewnych minimalnych temperatur w obiegu grzewczym, które są powiązane z zadaną temperaturą pomieszczeń. Właściciele domów letniskowych, którzy poza okresami obecności oczekują utrzymywania niskich temp. powietrza, np. rzędu 10℃, będą bardziej zadowoleni z elastyczności kotłów gazowych, które bezproblemowo są w stanie podnieść temperaturę w obiekcie od niskich do wysokich wartości.

2. Jesteś posiadaczem mieszkania lub domu, w którym można zainstalować tylko najbardziej kompaktowe urządzenie w wariancie wiszącym na ścianie. Tutaj kotły gazowe nie mają sobie równych – przy bardzo niewielkich rozmiarach oferują wysoką moc grzewczą, która umożliwia podgrzew c.w.u. bez konieczności stosowania podgrzewacza pojemnościowego. Doskonałym przykładem takiego produktu jest kocioł MicraCom Condens o wadze zaledwie 25,6 kg i wymiarach 625 × 400 × 270 mm (wysokość × szerokość × głębokość).

Przeczytaj też: Ogrzewanie c.w.u. gazem – koszty, korzyści i polecane urządzenia

Kocioł gazowy MicraCondens

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Decyzja ta zależy od wielu czynników, takich jak specyfika budynku, potrzeby mieszkańców oraz przyszłe plany dotyczące modernizacji energetycznej. Pompa ciepła sprawdzi się idealnie w nowo wybudowanych domach z dobrze zaprojektowanym systemem ogrzewania podłogowego, gdzie koszty eksploatacji są znacznie niższe. W starych budynkach, gdzie dominuje instalacja grzejnikowa, kocioł gazowy może okazać się bardziej efektywnym wyborem, chyba że zdecydujesz się na gruntowną termomodernizację. Ostateczny wybór powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz warunków technicznych, aby zapewnić komfort cieplny i ekonomiczną eksploatację na wiele lat.