Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czym podgrzewać wodę latem?

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) jest produktem powstającym w efekcie podgrzania zimnej wody wodociągowej za pomocą urządzenia grzewczego. Instalacja systemu podgrzewania c.w.u. jest uzależniona od konstrukcji i sposobu użytkowania budynku i powinna być tak rozwiązana, by zapewniała maksimum komfortu przy jak najniższym zużyciu energii w każdych warunkach. Czy można mieć ciepłą wodę w kranie taniej i szybciej? Przedstawiamy rozwiązania warte szczególnego polecenia.

Pompa ciepła GeniaAir w domu jednorodzinnym

Z tekstu dowiesz się:

  • jak podgrzewać ciepłą wodę użytkową w takcie i poza sezonem grzewczym,
  • jak grzać wodę latem za pomocą kotła kondensacyjnego,
  • jaki jest najbardziej opłacalny sposób na ogrzewanie c.w.u. latem.

Podgrzewanie wody użytkowej wiąże się z odpowiednim doborem źródła i sposobu ogrzewania, które zapewniają minimalne straty energii wraz z ochroną przed powstawaniem chorobotwórczych pałeczek Legionelli. Czym wobec tego warto się kierować przy wyborze bezpiecznego, a przy tym oszczędnego ogrzewania wody w nowym i remontowanym domu? Czym podgrzewać wodę latem? Sprawdź, jak wybór ogrzewania c.w.u. wpływa na środowisko naturalne oraz komfort i rachunki domowników.

Komfort podgrzewania ciepłej wody – dlaczego to ważne?

Ustawienie właściwej temperatury c.w.u. jest ważne ze względów ekonomicznych – czysta zimna woda nie powinna być marnowana w oczekiwaniu na ciepłą, by nie generować dodatkowych kosztów eksploatacyjnych i chronić zasoby naturalne. Równie ważne są kwestie higieniczne, ponieważ zbyt niska temperatura (20–45°C) i zbyt mały pobór wody mogą się przyczynić do rozwoju groźnych bakterii wywołujące legionellozę, ciężką chorobę płuc. Groźne bakterie z rodzaju Legionella nie rozmnażają się w temperaturze powyżej 50°C, a giną w temperaturze ok. 70°C. Minusem utrzymywania zbyt wysokiej temperatury jest za to osadzanie się kamienia na elementach grzewczych oraz w rurach instalacji grzewczej, szczególnie w przypadku twardszej wody, o dużej zawartości węglanów wapnia i magnezu. Zakamieniona instalacja zmniejsza efektywność przekazywania ciepła, ale z kamieniem można sobie radzić za pomocą zmiękczaczy wody. Najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa – w przypadku domu jednorodzinnego – zapewni ustawienie poziomu temperatury c.w.u. pomiędzy 51 a 60°C.

Instalację ciepłej wody można zaplanować jako system centralnego podgrzewania i rozprowadzania c.w.u. lub wyposażyć kuchnię, łazienkę i toaletę w urządzenia podgrzewające. W każdym przypadku ważna jest wydajność, dlatego trzeba wziąć pod uwagę dostępne źródła energii oraz oszacować zużycie ciepłej wody z podziałem na sezon letni i zimowy.

Kocioł kondensacyjny IsoFast w kuchni

Ogrzewanie c.w.u. poprzez kocioł gazowy

Przygotowanie ciepłej wody latem jest nieekonomiczne, jeśli stosuje się kotły na paliwa stałe, które wymagają przygotowywania opału, rozpalania, czyszczenia i wynoszenia popiołu. Wybór grzałki elektrycznej jest mniej uciążliwym rozwiązaniem w sezonie letnim, ale również nie należy do tanich rozwiązań z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej. Koszty przygotowania c.w.u. poza sezonem zimowym można obniżyć, stosując ogrzewanie gazowe w postaci kotła kondensacyjnego lub przepływowego podgrzewacza wody.

Przepływowe podgrzewacze wody nie zawierają zbiorników na wodę, zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu – podgrzewają wodę tylko w momencie jej wykorzystania. Można je stosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych obiektach, do obsługi kilku punktów poboru ciepłej wody. Wadą takiego rozwiązania jest to, że zanim podgrzewacz się włączy i woda dotrze do punktu poboru, upływa trochę czasu, dlatego nie jest to rozwiązanie komfortowe dla wymagających użytkowników.

Gazowe podgrzewacze wody wymagają osobnego podłączenia do przewodu spalinowego. Urządzenia z otwartą komorą spalania montuje się wyłącznie w pomieszczeniach, które nie są przeznaczone do stałego przebywania mieszkańców, a ich kubatura wynosi co najmniej 8 m sześc. Nowoczesne podgrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania i zapłonem elektronicznym są natomiast instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju wentylacji, o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m sześc.

Wyższy komfort korzystania z ciepłej wody zapewniają kotły kondensacyjne, które podgrzewają ciepłą wodę użytkową w sposób efektywny, stabilny i przyjazny dla środowiska.

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się sposobem przygotowywania c.w.u., mogą być jedno- i dwufunkcyjne. Ogrzewają i przygotowują ciepłą wodę przy mniejszym zużyciu paliwa i emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż konwencjonalne kotły gazowe.

Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie c.w.u. z natychmiastowym dostępem w punkcie poboru zapewniają nowe kotły kondensacyjne z technologią IsoDyn3 i funkcją FlameFit – IsoTwin Condens i IsoFast Condens , z 2 lub 1 zasobnikiem.

Dzięki zastosowaniu adaptacyjnego rozwiązania gazowego FlameFit kotły dostosowują i optymalizują pracę do rodzaju lub jakości gazu. Dostawy ciepłej wody użytkowej odbywają się błyskawicznie – niezależnie od liczby poborów. Co ciekawe, kotły potrafią rejestrować zużycie ciepłej wody przez domowników, a po kilku tygodniach nauki rozpoznawać ich potrzeby. Technologia IsoDyn3 wraz z inteligentnym ładowaniem zasobnika (Smart Tank Loading) automatycznie wykrywa porę nocną i zmniejsza liczbę cykli włączania/wyłączania. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta dzięki zastosowaniu elementów dotykowych na wyświetlaczu oraz współpracy z regulatorami systemowymi i pokojowymi Saunier Duval .

GeniaAir Mono jednostka zewnętrzna

Opłacalne grzanie ciepłej wody latem? Wybierz pompę ciepła

Dzięki nowym technologiom ciepło pobierane z otaczającego nas środowiska (gruntu, wody i powietrza) wykorzystuje się zimą do ogrzewania domu, latem do ochładzania temperatury wewnątrz pomieszczeń, a do produkcji c.w.u. – przez cały rok.

Pompy ciepła są coraz częściej wybierane jako źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych, ponieważ charakteryzują się najwyższym współczynnikiem COP w trybie ogrzewania. Współczynnik COP (Coefficient of Performance) oznacza stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii elektrycznej, którą zużywa pompa. Im jest wyższy, tym więcej można wyprodukować ciepła przy użyciu tej samej ilości energii elektrycznej. Tak więc wysoki współczynnik COP oznacza niższe koszty eksploatacyjne i niższe rachunki za wodę i prąd.

Przykładem urządzenia, która wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia w lecie, jest pompa ciepła GeniaAir Mono marki Saunier Duval ze współczynnikiem efektywności COP do 5,4.

Zakup pompy ciepła wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, ale w dłuższym okresie czasie inwestycja przynosi realny zysk. Ogromną zaletą stosowania pomp ciepła Saunier Duval jako źródła ogrzewania i produkcji c.w.u. jest ekonomiczna eksploatacja. Urządzenia charakteryzują się wysoką klasą efektywności energetycznej A++ i można je instalować zarówno w nowych, jak i remontowanych domach.

Koszty użytkowania pompy ciepła (poboru energii elektrycznej potrzebnej do pracy sprężarki) można znacznie obniżyć, łącząc ją z instalacjami fotowoltaicznymi. W ten sposób można uzyskać jeszcze wydajniejszy i bardziej ekologiczny system ogrzewania nawet w chłodnym klimacie.

Pompa ciepła, po ustawieniu żądanych temperatur, jest praktycznie bezobsługowa. Temperaturę c.w.u. można obniżać lub podwyższać za pomocą regulatora. W razie większego zapotrzebowanie na ciepłą wodę można też wybrać stację hydrauliczną do zawieszenia na ścianie w połączeniu z wolnostojącym zasobnikiem.

Ze względów ekonomicznych temperaturę ciepłej wody użytkowej warto ustawić tak, by komfort użytkowania nie zwiększał kosztów eksploatacyjnych (im wyższa temperatura c.w.u., tym wyższy jest koszt jej wytworzenia). Grzanie wody można zaprogramować tak, by wygenerować jak najwięcej oszczędności, nie rezygnować z komfortu użytkowania i nie ryzykować rozwojem bakterii, występowaniem kamienia w instalacji czy nadmiernym obciążeniem urządzenia grzewczego.

Pamiętajmy, że niskie koszty ogrzewania, optymalna temperatura c.w.u. i niezależność energetyczna wymagają profesjonalnego zaplanowania inwestycji. Dobór urządzenia warto powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi, który będzie w stanie dobrać pompę ciepła najbardziej odpowiednią dla potrzeb użytkowników danego obiektu.

Zobacz też: Tanie ogrzewanie domu – czy istnieje?