Czym ogrzewać dom w 2024 roku?
W obliczu zmieniających się kosztów energii i warunków klimatycznych wybór systemu ogrzewania budynku w 2024 roku nabiera szczególnego znaczenia. Właściciele domów muszą brać pod uwagę zarówno koszty, jak i efektywność systemu, a dodatkowo zgodność z nowymi regulacjami prawnymi. Zadania nie ułatwia szeroka gama rozwiązań dostępnych na rynku – od tradycyjnych systemów gazowych po innowacyjne pompy ciepła i złożone systemy hybrydowe.
Z tekstu dowiesz się:
- co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu pompą ciepła,
- czym się różni pompa typu split od monoblok,
- czy warto wybierać ogrzewanie domu gazem,
- w jakich sytuacjach warto rozważyć ogrzewanie klimatyzatorem.
Czym najlepiej ogrzewać dom? To, jakie źródło ciepła wybierzesz, będzie mieć bardzo duży wpływ zarówno na Twoje rachunki, Twój komfort cieplny, jak i ilość zanieczyszczeń, które dostają się na zewnątrz w wyniku procesu spalania. Sprawdź, jakie oferujemy systemy i rozwiązania, które wpisują się w najnowsze trendy na rynku grzewczym i pozwolą Ci spełnić wymagania prawne.
Czym można ogrzewać dom? Pompą ciepła
Popularność pomp ciepła stale rośnie. Są to urządzenia przyjazne dla środowiska i mogą być stosowane niemal na każdej działce. Woda gruntowa, grunt i przede wszystkim powietrze to źródła ciepła, które łatwo wykorzystasz w swoim domku jednorodzinnym. Wybierając jedno z tych źródeł, weź pod uwagę koszt instalacji oraz możliwą do uzyskania efektywność całego systemu, która wpływa na późniejsze koszty eksploatacji.
Pompy ciepła nie wymagają instalacji w oddzielnym pomieszczeniu. Przykładem jest pompa ciepła GeniaAir Split, która może być zamontowana praktycznie w dowolnym miejscu w domu (oprócz pomieszczeń takich jak salon, pokój).
Pompy ciepła mają wiele zalet:
- są ciche,
- nie emitują spalin,
- ich działanie jest bezpieczne i niezawodne.
Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii znacznie redukują emisję CO2. Są również elastyczne w zastosowaniu – mogą służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej.
Przy planowaniu instalacji warto rozważyć połączenie pomp ciepła z innymi technologiami odnawialnych źródeł energii, na przykład fotowoltaiką czy też kolektorami słonecznymi. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów pracy pompy ciepła do minimum. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może wytworzyć w ciągu roku tyle energii, ile potrzebuje pompa ciepła do efektywnej pracy.
Ogrzewanie domu pompą ciepła – porównaj urządzania typu monoblok i split
Warto znać zalety i zastosowanie różnych modeli pomp ciepła. To pozwoli Ci wybrać najlepsze urządzenie i wykorzystać wszystkie jego możliwości.
Pompy typu powietrze-woda są produkowane w dwóch podstawowych wariantach – monoblokowych oraz split.
- W pompach typu monoblok, jak np. GeniaAir Mono, cały układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie przystosowanej do instalacji urządzenia na zewnątrz. Kompaktowe urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz pompy obiegowej. Monoblok to doskonałe rozwiązanie zarówno dla nowych budynków, jak i do modernizacji dzięki wysokiej temperaturze zasilania do 75oC.
- W pompie ciepła typu split parownik z wentylatorem oraz sprężarką znajdują się w jednostce zewnętrznej – instalowanej poza budynkiem. Natomiast skraplacz umieszczony jest w jednostce wewnętrznej, która zazwyczaj jest zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. Obie jednostki są połączone rurami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym.
Czym najtaniej ogrzewać dom? Zwróć uwagę też na kotły gazowe
W kategorii urządzeń gazowych zdecydowanie najpopularniejsze są kotły gazowe kondensacyjne, np. IsoFast/IsoTwin Condens czy też Thelia Condens. Obecnie jest to najbardziej efektywne energetycznie rozwiązanie. W naszej ofercie znajdziesz także kotły gazowe niekondensacyjne, np. jak THEMA CLASSIC.
Kiedy warto wybrać kocioł gazowy? Jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla budynków położonych w zasięgu sieci gazowej. Gaz ziemny jest paliwem uniwersalnym, wygodnym i ekologicznym. Nie wytwarza sadzy ani popiołu, a emisja dwutlenku węgla jest stosunkowo niska, co minimalizuje zanieczyszczenie powietrza. Elektroniczny sterownik kontroluje dozowanie paliwa, zapewniając automatyczne i bezpieczne działanie kotła. Typowy kocioł gazowy jest wielkości wiszącej szafki kuchennej, a zintegrowany z zasobnikiem ciepłej wody zajmuje niewiele miejsca. Co ważne, kotły gazowe kondensacyjne, podobnie jak pompy ciepła, nie wymagają osobnej kotłowni. Można je zamontować w kuchni, łazience lub na korytarzu.
Jeśli chcesz zdecydować się na kocioł gazowy, zwróć uwagę na zmieniające się przepisy. Do 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych odbywa się na zasadach takich jak obecnie. Po 2030 roku w nowobudowanych domach i budynkach, które są w trakcie głębokiej termomodernizacji, będzie wymagany montaż kotła gazowego wraz z urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii, np. pompą ciepła. Co ważne, w istniejących domach nie będzie nakazu demontażu kotłów.
Czy połączenie kotła gazowego z pompą ciepła to dobry pomysł? Jak najbardziej, zwłaszcza w przypadku większego zapotrzebowania na moc grzewczą. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie zalet obu technologii. Wielu użytkowników, zważywszy na często zmieniające się ceny paliw, rozważa rozbudowę kotłowni poprzez dodanie pompy ciepła, aby w przyszłości móc ewentualnie zrezygnować z kotła gazowego.
Czy klimatyzatorem można ogrzewać dom?
Podstawową funkcją klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń. Czy jednak ogrzewanie klimatyzatorem może okazać się ciekawym rozwiązaniem i alternatywą dla pomp lub kotłów? Jedynie w określonym przypadku. Właściciele małych lokali, domków letniskowych itp. mogą zdecydować się na klimatyzator z funkcją grzania jak VivAir Mono i Multi Split.
Ogrzewanie klimatyzatorem sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości technicznych, które by pozwalały na montaż kotła gazowego lub pompy ciepła. Stosowanie klimatyzacji pozwala na redukcję wilgoci powietrza oraz usuwanie zanieczyszczeń (takich jak pyłki i kurz). Urządzenia mogą być łatwo zamontowane zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach.