Czujnik temperatury c.w.u. – do czego służy, gdzie go zamontować?
Urządzenia grzewcze takie jak kotły czy pompy ciepła są najważniejszymi elementami domowych instalacji grzewczych. Przygotowanie bieżącej ciepłej wody użytkowej należy do ich głównych zadań. To dzięki temu dziewiętnastowiecznemu wynalazkowi, poprawił się standard życia wielu ludzi. W przeszłości takie nowoczesne rozwiązanie wywoływało spontaniczny zachwyt, dzisiaj już rozumiany jako obowiązkowy standard życia codziennego. Cały proces, dzięki któremu możemy skorzystać z tego udogodnienia nie byłby możliwy, gdyby nie ciągła praca prostego czujnika temperatury, nazywanego czujnikiem temperatury c.w.u. Gdzie zamontować czujnik temperatury c.w.u.? Jak on działa? Czytaj, aby się dowiedzieć!
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest czujnik temperatury c.w.u.,
- od czego zależy miejsce montażu czujnika,
- jak odpowiednio zamontować zasobnik.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest niezbędnym elementem w każdym budynku, zarówno inwestycji komercyjnej, jak i w domu mieszkalnym czy bloku. Dlatego też warto zaopatrzyć się w niezawodną infrastrukturę, jak np. kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Aby jednak działał płynnie i oszczędnie, potrzebny jest czujnik temperatury c.w.u.
Czujnik temperatury c.w.u. - co to jest?
Czym jest właściwie czujnik temperatury do zasobnika c.w.u.? To typ rezystora półprzewodnikowego o rezystancji silnie zależnej od temperatury. Upraszczając tę definicję, możemy to opisać jako urządzenie, które wskutek zmiany temperatury otoczenia, w którym się znajduje adekwatnie zmienia swój opór elektryczny, czyli właśnie rezystancję. Zmiana w rezystancji czujnika odczytywana jest przez sterownik kotła i gdy odczytywana temperatura spadnie poniżej zadanej wartości, kocioł zaczyna podgrzewać wodę w zasobniku. Wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się rezystancja (opór elektryczny), a zmiana ta odczytywana jest przez sterownik i gdy temperatura ciepłej wody zostanie osiągnięta, kocioł wyłącza dalszy podgrzew ciepłej wody. Tę prostą zależność wykorzystano w wielu otaczających nas urządzeniach tj. lodówkach, pralkach, mikrofalówkach, tosterach, a także w zasobnikach ciepłej wody użytkowej oraz kotłach grzewczych.
U większości producentów często możemy się spotkać z nazwą handlową – czujnik temperatury zasobnika NTC. Jednak nie każdy czujnik temperatury NTC może być wykorzystany jako urządzenie pomiarowe w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Czujnik wykonany jest ze spieków półprzewodnikowych tlenków metali wymieszanych ze spoiwem. Mając na względzie agresywne otoczenie pracy czujnika temperatury c.w.u., taki czujnik ma kształt pręta, znajdującego się w osnowie niekorodującego metalu i przedłużenia w postaci dwużyłowego przewodu o odpowiedniej izolacji termicznej. Dzięki temu jest on bezpieczny od uszkodzeń.
Gdzie zamontować czujnik temperatury c.w.u.?
W zależności od tego, jaki zasobnik wybierzemy do naszej instalacji, możemy je podzielić na dwa typy różniące się sposobem zamontowania naszego czujnika c.w.u. Pierwszy typ to zasobniki posiadające poziomą tulejkę pomiarową umieszczoną od boku kotła. Najczęściej taka tulejka znajduje się w 1/3 wysokości zasobnika. Takie umiejscowienie zapewnia duży zasób ciepłej wody i odpowiedni komfort korzystania z kąpieli. Drugi typ to zasobniki z pionową tulejką znajdującą się w górnej dennicy zasobnika. Tego typu rozwiązanie umożliwia ręczną regulację czujnika.
Warto przypomnieć, jak zachowuje się nagrzana woda w takim zasobniku. Przy wygrzewaniu zasobnika, ciepła woda – tj. gorące powietrze w balonie – ma mniejszą gęstość i wędruje do góry. Prawidłowe umiejscowienie czujnika temperatury do zasobnika c.w.u. od dołu zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej. Gdybyśmy jednak zdecydowali, że nie ma potrzeby, aby wygrzewać dużej objętości zasobnika, należy taki czujnik wyciągnąć lekko do góry. Należy pamiętać, aby nie był jednak wyciągnięty zbyt wysoko. Może to spowodować późne załączenie się trybu wygrzewania zasobnika i obniżenie komfortu ciepłej wody użytkowej.
To, jakie ustawienie czujnika c.w.u wybierzemy, musi zostać indywidualnie dostosowane do potrzeb korzystającej rodziny z uwzględnieniem prawidłowej pracy urządzenia grzewczego. Przy instalacji i regulacji czujnika zasobnika warto poprosić o pomoc autoryzowanych instalatorów marki Saunier Duval.
Czujnik temperatury c.w.u. a poprawne ustawienie zasobnika
W przypadku planowania nowej kotłowni z zastosowaniem kotła jednofunkcyjnego oraz zasobnika niezbędne jest określenie miejsca umiejscowienia naszego zasobnika. Oczywiście najlepiej, aby taki zasobnik stał jak najbliżej urządzenia grzewczego, żeby uniknąć prowadzenia zbyt długich ścieżek kablowych.
Automatyka kotła uruchamia wygrzewanie zasobnika w momencie, w którym zmierzona temperatura czujnika c.w.u w zasobniku spadnie o 8 stopni. Jeżeli standardowa długość czujnika c.w.u okaże się za krótka, do naszego zasobnika należy zastosować dedykowane przedłużenie. Zaleca się, aby całkowita długość nie wynosiła powyżej 10 metrów. Z każdym kolejnym metrem wskazanie może powodować odchyłkę pomiarową i fałszowanie wyników rzeczywistej temperatury.
Wiesz już, jak wygląda ogrzewanie wody w domu i dlaczego czujniki temperatury do kotłów CO i c.w.u. są niezbędne. Taki czujnik znacząco wpływa na pracę kotła, pozwalając mu działać w sposób energooszczędny.