Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Inne

Czym podgrzewać wodę w domu?

Wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego stale maleje różnica pomiędzy kosztami ogrzewania budynku a kosztami podgrzewania wody użytkowej. O ile przez wzgląd na coraz mniejsze straty ciepła budynków pierwsze z wyżej wymienionych kosztów maleją, to koszty ciepłej wody w domu pozostają na stałym poziomie. Między innymi z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie na gruncie ogrzewania wody oferuje współczesna technika grzewcza.

Czym podgrzewać wodę latem?

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) jest produktem powstającym w efekcie podgrzania zimnej wody wodociągowej za pomocą urządzenia grzewczego. Instalacja systemu podgrzewania c.w.u. jest uzależniona od konstrukcji i sposobu użytkowania budynku i powinna być tak rozwiązana, by zapewniała maksimum komfortu przy jak najniższym zużyciu energii w każdych warunkach. Czy można mieć ciepłą wodę w kranie taniej i szybciej? Przedstawiamy rozwiązania warte szczególnego polecenia.

Tanie ogrzewanie domu – czy istnieje?

Tanie ogrzewanie w małym i dużym domu jednorodzinnym jest możliwe i zależy nie tylko od wielkości i stanu technicznego budynku. Nowoczesne systemy ogrzewania pomagają użytkownikom uzyskać odpowiednio wysoki poziom komfortu oraz niezależności energetycznej. Im system jest nowszy, tym jest bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Ile kosztuje podgrzewanie wody użytkowej?

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) powstaje w wyniku podgrzania zimnej wody wodociągowej do temperatury około 45–50°C i służy do celów sanitarnych – mycia, kąpieli czy zmywania. Jej przygotowanie wymaga użycia różnych urządzeń oraz nośników energii, np. pompy ciepła, kotła gazowego czy elektrycznego podgrzewacza wody. Czy wiesz, które z tych rozwiązań będzie najtańsze, a które najbardziej komfortowe? Sprawdź, ile to kosztuje i upewnij się, czy dzięki wyborowi odpowiedniego urządzenia można znacznie zaoszczędzić.

Audyt energetyczny budynku – co to jest i co można się dzięki niemu dowiedzieć?

Świadomość energetyczna społeczeństwa stale rośnie. Dzięki niej coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że za wysokość rachunków za energię odpowiada przede wszystkim budynek, a ściślej rzecz ujmując – zespół wszystkich jego cech i parametrów. Kluczową czynnością służącą do wymiernej oceny stanu budynku jest wykonanie audytu energetycznego.

Jak działa ogrzewanie podłogowe z kotłem kondensacyjnym?

Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie za sobą szereg korzyści związanych z komfortem i wysoką estetyką pomieszczeń. Nie mniej ważny jest jednak fakt, że dzięki wykorzystaniu tzw. „podłogówki” nasz kocioł kondensacyjny może pracować przez cały rok z najwyższą sprawnością. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ogrzewanie podłogowe z kotłem kondensacyjnym, przeczytaj artykuł!

Co to jest zasobnik c.w.u. i jak działa?

Kiedy wybieramy urządzenie grzewcze największą wagę przykładamy do tego, czy będzie w stanie efektywnie ogrzać nasz budynek. Niemniej ważną funkcją jest również przygotowanie ciepłej wody użytkowej, z której korzystamy cały rok. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy, dlaczego tak ważny jest prawidłowy dobór zasobnika na c.w.u.

Jak zdalnie zarządzać ogrzewaniem w domu?

Żyjemy w czasach, kiedy nasze życie prywatne i zawodowe nie ogranicza się do jednego miejsca. Czasem pracujemy w innej miejscowości, niż mieszkamy, czasem jesteśmy w terenie czy w ciągłych delegacjach. Częste wyjazdy na szczęście nie oznaczają już utraty kontroli nad domem: internet daje możliwość zdalnego nadzorowania tego, co się dzieje w naszych czterech kątach, 24 godziny na dobę. Takiej kontroli podlega już także ogrzewanie.

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu gazem?

Ogrzewanie gazem ma niewątpliwie olbrzymią zaletę w postaci komfortowej bezobsługowości i szerokich możliwości w zakresie sterowania pracą układu grzewczego. Niestety niekorzystne podwyżki cen nośników energii wpłynęły w 2021 roku negatywnie na rachunki osób wykorzystujących gaz do celów grzewczych. W takiej sytuacji naturalnym kierunkiem działania staje się dążenie do optymalizacji zużycia gazu w celu redukcji kosztów. Istnieje na to kilka skutecznych sposobów na to, jak obniżyć koszty ogrzewania domu, nad którymi warto się bliżej pochylić.

Pompa ciepła z kotłem gazowym – jak działa taka instalacja grzewcza?

Pompa ciepła współpracująca z gazowym kotłem kondensacyjnym w jednej instalacji grzewczej to rozwiązanie zapewniające wysoki komfort oraz pewność, że w naszym domu nigdy nie zabraknie ciepła. Dowiedz się, na czym polega ogrzewanie hybrydowe i dlaczego się opłaca.

Mieszacz do podłogówki: czym jest, jak działa i jak go ustawić?

Zawór mieszający, czyli mówiąc potocznie, mieszacz do podłogówki, to jeden z podstawowych elementów armatury używanych w instalacjach grzewczych. Najczęściej znajduje zastosowanie w instalacjach ogrzewania podłogowego oraz instalacjach mieszanych, grzejnikowo-podłogowych. W obrocie handlowym występuje jednak w różnych konfiguracjach. Jaki wariant zastosować oraz jaka jest zasada działania mieszacza do podłogówki? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Przydomowe zbiorniki na gaz: sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Brak możliwości wykonania przyłącza gazowego lub długi czas jego realizacji uniemożliwia często wprowadzenie się do naszego wymarzonego domu. Jednym z rozwiązań jest montaż własnego zbiornika na gaz, niezależnego od sieci gazowej, której może nie być w okolicy. Rozwiązanie to jest wykorzystywane nie tylko przy nowych budynkach, ale również podczas modernizacji i rezygnacji z kotła stałopalnego. W artykule skupimy się na wskazówkach dotyczących przydomowych zbiorników na gaz płynny z wykorzystaniem kotłów gazowych. Podpowiemy, jaki wybrać zbiornik oraz co jest lepszym rozwiązaniem, kupno czy dzierżawa.

Płukanie instalacji CO: na czym polega i kiedy się je przeprowadza?

Bardzo częstą analogią wykorzystywaną do porównań pracy instalacji grzewczych jest porównanie do pracy samochodu. O tym, że serwis samochodu i regularna wymiana filtrów, oleju oraz innych elementów zużywających się np. klocków hamulcowych, wiedzą nawet ludzie, którzy nie korzystają z auta na co dzień. Podobnie jak w przypadku samochodów, instalacja grzewcza również wymaga serwisu oraz poprawy jej funkcjonalności. Niestety wielu użytkowników zapomina lub lekceważy te wytyczne, co w konsekwencji prowadzi do znacznego wzrostu kosztu eksploatacji lub zniszczenia instalacji. Dowiedz się, dlaczego płukanie instalacji CO jest tak ważne w jej użytkowaniu.

Czujnik temperatury c.w.u. – do czego służy, gdzie go zamontować?

Urządzenia grzewcze takie jak kotły czy pompy ciepła są najważniejszymi elementami domowych instalacji grzewczych. Przygotowanie bieżącej ciepłej wody użytkowej należy do ich głównych zadań. To dzięki temu dziewiętnastowiecznemu wynalazkowi, poprawił się standard życia wielu ludzi. W przeszłości takie nowoczesne rozwiązanie wywoływało spontaniczny zachwyt, dzisiaj już rozumiany jako obowiązkowy standard życia codziennego. Cały proces, dzięki któremu możemy skorzystać z tego udogodnienia nie byłby możliwy, gdyby nie ciągła praca prostego czujnika temperatury, nazywanego czujnikiem temperatury c.w.u. Gdzie zamontować czujnik temperatury c.w.u.? Jak on działa? Czytaj, aby się dowiedzieć!

Jak wybrać rodzaj ogrzewania do domku letniskowego?

Posiadanie domku letniskowego wiąże się z licznymi korzyściami. Gwarantuje przede wszystkim spokojny wypoczynek z daleka od miejskiego zgiełku oraz daje możliwość zaplanowania relaksu w dowolnym czasie. Jednakże towarzyszą temu także pewne wyzwania, z których jednym z najważniejszych jest wybór właściwego rodzaju ogrzewania budynku. Czym ogrzewać domek letniskowy? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Wskazówki znajdziesz w poniższym tekście.

Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania w 2024 roku?

Rosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej osób szuka możliwości znalezienia dofinansowania do ogrzewania. Obecny rok przynosi nowe perspektywy i zmiany dla tych, którzy chcą znaleźć alternatywne sposoby ogrzewania swoich domów. Dzięki programom i dotacjom istnieje wiele rozwiązań dla osób, które myślą o zakupie ekologicznych systemów grzewczych. Sprawdź dostępne opcje oraz korzyści, jakie mogą wynikać z inwestycji w nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła oraz zobacz, jak uzyskać na nie dotacje.

Zwrot podatku VAT za gaz dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadza kolejną edycję świadczenia o refundację podatku VAT opłaconego od zużytego paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, które ogrzewają gazem. Zwrot VAT za gaz jest możliwy wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do gminy w ustawowym czasie. Jak i kiedy dostarczyć wypełnione dokumenty? Komu przysługuje refundacja i na jakich warunkach? Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły.

Czym ogrzewać dom w 2024 roku?

W obliczu zmieniających się kosztów energii i warunków klimatycznych wybór systemu ogrzewania budynku w 2024 roku nabiera szczególnego znaczenia. Właściciele domów muszą brać pod uwagę zarówno koszty, jak i efektywność systemu, a dodatkowo zgodność z nowymi regulacjami prawnymi. Zadania nie ułatwia szeroka gama rozwiązań dostępnych na rynku – od tradycyjnych systemów gazowych po innowacyjne pompy ciepła i złożone systemy hybrydowe.

Jakie rury do centralnego ogrzewania? Sprawdź dostępne rozwiązania

Wybór odpowiedniego rodzaju rur do centralnego ogrzewania stanowi jedną z najważniejszych decyzji, które wpływają na efektywność, niezawodność oraz ekonomiczność całej instalacji. Na rynku od lat nieprzerwanie można znaleźć rury wykonane z trzech najpopularniejszych materiałów – miedzi, stali lub tworzywa sztucznego.

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe – co wybrać?

Pompa ciepła czy gaz? Każdy, komu zależy na bezobsługowym i w pełni zautomatyzowanym ogrzewaniu, zwykle rozważa właśnie te dwie najpopularniejsze i najbardziej ekonomiczne możliwości. Co warto wybrać i jak wygląda porównanie pompa ciepła vs gaz? Sprawdzamy oba rozwiązania.

Mój Prąd 6.0 – kolejna edycja programu wspierającego rozwój instalacji OZE

Rozwój technologii pomp ciepła jest silnie sprzężony z rozwojem rynku instalacji fotowoltaicznych. Razem stanowią zgrany duet, który pozwala na produkcję własnej energii i zwiększenie poziomu jej autokonsumpcji. Począwszy od 2018 roku, program Mój Prąd oferuje publiczne wsparcie finansowe dla inwestorów, którzy zdecydowali się na montaż paneli fotowoltaicznych. Od 02.09.2024 roku rusza kolejny nabór wniosków w ramach 6 edycji programu. Jakie są podstawowe założenia programu Mój Prąd 6.0? Jakie zmiany względem poprzednich edycji czekają na potencjalnych beneficjentów? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Pompa ciepła vs gaz – który system grzewczy wybrać?

W budynkach jednorodzinnych najpopularniejszymi systemami grzewczymi są kotły gazowe oraz pompy ciepła. Oba rozwiązania oferują różne korzyści, a jednocześnie stawiają przed inwestorami pewne wyzwania. Stosowane od lat kotły gazowe cieszą się opinią niezawodnych źródeł ciepła, jednak ich działanie jest ściśle uzależnione od dostępu do gazu ziemnego. Z kolei pompy ciepła, choć ekologiczne i energooszczędne, wymagają większych nakładów inwestycyjnych oraz odpowiednich warunków klimatycznych do efektywnego działania. Który system jest lepszy? Sprawdzamy!